Sada Eesti mõtet. Kust burksi saab? ({{commentsTotal}})

Foto: Taavi Sepp/facebook.com/tulnukas10

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Tulnukad:

„See on putka, siit saab burksi. Tahad ka vä?”

Peeter Helme: "2006. aastal valminud Rasmus Merivoo 22 minuti pikkune „Tulnukas” kujunes kohe sündmuseks, kultusteoseks ning ammendamatuks tsitaadiallikaks kõigile, kes ei kartnud süveneda osside või rullnokkadena tuntud subkultuuri vahetusse ja sirgjoonelisse hingeellu.

Ega teist sedalaadi groteski, dokumentaali ja nn. mocumentary ehk libadokumentaali piiril võbelevat linateost mõnest Eesti subkultuurist tehtud polegi. See on kindlasti „Tulnuka” üks edu pante ning popkultuuri oluliseks osaks muutumise alus.

Teine põhjus on aga ebameeldivam. Selleks on äratundmine – päris võigas äratundmine. Me näeme filmis Eesti elu nurga alt, mis meile ei meeldi. Mitte kellelegi meist. Kindlasti kõige vähem rullnokkadele, sest nemad saavad ju kõige armutumalt nuuti, õigemini küll – labidat.

Aga mitte ainult. Halastamatult näidatakse Eesti ääremaastumise roiskuvaid vilju, maanoorte elu perspektiivitust ning mammonakultust, mis ei tunne subkultuuride piire.

Ja muidugi vaatab „Tulnukast” vastu ka eestlaste üsna väärastunud arusaam gastronoomiast, mis pani ka praegu kõlavat juttu kirjutava autori igatsema 90ndate stiilis burksi – teate küll, seda, mille vahel ujuvad ketšupi- ja majoonesikastmes kapsa-porgandisalat ning ebamäärane, aga mõnusalt pehme liha. Nämma."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: