Arvustus. Laisk ja lääge nostalgialaks

"Valmistub esimene mängija" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film kinos

"Valmistub esimene mängija" (Ready Player One)

Lavastaja Steven Spielberg

Osades Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Mark Rylance

6/10

Ulmelises seiklusfilmis "Valmistub esimene mängija" kohtub Ernest Cline'i samanimeline noorte ulmeromaan Steven Spielbergi meelelahutusliku ja oskusliku maailmaloomega visuaalselt terviklikul, ent väsitaval viisil. Mitme Marveli koomiksfilmi juures töötanud stsenarist Zak Penni ja algmaterjali autori Cline'i mugandus oskab küll luua särtsakat rütmi, ent jääb jänni nii karakteriloome, teemaarenduse kui loojutustamisega, lahjendades kassahitimeistri Spielbergi käekirja kaasakiskuvust.

Film toob vaataja ette kriiside räsitud 2040ndate suurlinliku düstoopia, kus ainus viis kitsiku tegelikkusega hakkama saada on põgeneda OASIS nimelisse piiritusse ja utoopilisse virtuaalreaalsusesse. Igal ajastul sobivaid vorme otsiv eskapism pakub OASISE kujul filmi hilisteismelisele peategelasele Wade Wattsile alias Parzivalile (Tye Sheridan) võimaluse murda lahti oma tingimuste kammitsatest ning olla ja teha, mida soovib. Populaarne OASIS näib moodustavat valdava osa nii Wade'i kui ta mängukaaslaste elust, pakkudes meelelahutust ja eneseteostusvõimalusi. OASISE looja – introvertne ja popkultuurist vaimustunud programmeerija James Halliday (Mark Rylance) ­– on aga peitnud OASISesse pärast oma surma mõistatusliku "üllatusmuna", mille lahti mänginud võitja omandab Halliday hinnalise pärandi.

See toob lisaks klannistuvatele indiviididele mängu kapitalistliku korporatsiooni, mida juhib ahne ja halastamatu Nolan Sorrento (Ben Mendelsohn). Nii ongi tekitatud intriig, kus mänguentusiastid eesotsas Wattsiga ja korporatsioon võistlevad virtuaalreaalsuse omandiõiguse pärast.

Film vormib sirgejoonelise ja lihtsa loo enamuses 1980ndate (kuid ka 1990ndate, 2000ndate ja 2010ndate) popkultuuriviidetega motiveeritult üleküllastatud ent ülimagusaks kommiks, mida söödetakse vaatajale liialdase ekspositsiooniga, jaburalt selgitava dialoogi ning logiseva siseloogikaga. Ajavahemiku filmide, videomängude, muusikapalade, animafilmide, koomiksite jne viidete kompott domineerib narratiivi, vohades eriti mastaapsetes märulstseenides, mis moodustab koos Spielbergi pikaajalise koostööpartneri Janusz Kamiński hoogsalt liikuva kaameratööga visuaalselt kurnava terviku.

Lõviosas animeeritud visuaal on küll tänu eelarvele tehniliselt laitmatu ja veab spektaakli mõõdu välja, ent mõjub rikkalikkusest hoolimata popkultuuri näotu tootekataloogina. Rohkeid äratundmismomente pakkudes, aga napi sisulise väärtusega. Popkultuuripärlite pompoosne väljapanek on kui tivoliatraktsioon, mille üürikese rõõmu asendab ruttu tüdimus. Seda võimendavad stsenaariumi puudused: nõrk karakteriarendus, ebaühtlane tonaalsus, mugavad ja ebaloogilised süžeelised valikud.

"Valmistub esimene mängija" pakub kindlasti inspiratsiooni vohavatele “easter egg” videotele, ent meelelahutusele rõhuva filmina mõjub pigem hüperaktiivse nostalgiapornona teiste minevikust lohutust ja kasumit otsivate uusversioonide, popkultuuriga mängivate superkangelasfilmide ja ennastkordavate järgede keskel, kui popkultuuri objektide leidliku ja värske ümbertõlgendusena.

 Treiler:

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: