Arvustus. Robert Finley ilus unistus ja veel ilusam reaalsus ({{commentsTotal}})

Robert Finley
Robert Finley Autor/allikas: artisti koduleht

Uus plaat

Robert Finley

„Goin' Platinum” (Nonesuch)

7/10

Mul oli esmaspäev vaba. Sattus olema rekordiliselt soe päev, mistõttu otsustasin, et aitab kodus istumisest ja lähen kinno. Ja kuna ilm oli tõesti kena, mõtlesin linna jalutada. Põhimõtteliselt tõestasin, et minu kodust jõuab jalutades vanalinna sama ajaga kui autoga Tallinnast Tartusse. Seda siis juhul, kui ei kihuta. Kuna kinoni oli palju aega, käisin tee peale jäävast Gotsust ka läbi, karastav õlu ja jätkuvalt linna parim Kimchi! Rõõm tõdeda, et Kyuho on köögis ülesannete kõrgusel ja motivatsioonikriisi ei ole. Muuseas, varsti peaks ka kaubandusvõrku jõudma tema aasta aega laagerdunud Kimchi!

Iseenesest on kõik see jutt pelgalt meeleolu loomiseks, sissejuhatuseks. Nö. „elu on ilus ja päike paistab ja ei mingit muret” fiiling oli kinno minnes. Minu valik oli sel päeval langenud Sõpruses linastuvale filmile „Lucky”. Kes veel näinud pole, siis soovitan soojalt. Kino kui lugude jutustamise viisi suurepärane näide ja see lugu rääkis väikelinna vanamehe argielust. Olgu kõrvalepõikena öeldud, et teatavat samastumishetke kogesin saalis korduvalt. Mitte, et ma vana mees oleks, aga noh, nii tulevikuperspektiivis või nii... Varsti jõuan ka teise vanamehe ja muusikani.

Igatahes oli „Lucky” Harry Dean Stantoni viimaseks suureks rolliks. Kusjuures teda võib julgelt pidada näitlejaks, kelle nimi ei pruugi kohe meenuda, aga kui näed mehest pilti, laksad käega laubale ja tõded: „Aaa, tema. Teda tean ma ju küll. Pagan, mis film see oli, kus ta mängis...!" Ühesõnaga selline näitleja. Ja „Lucky” on liialdamata tema monument. Minge vaadake ja mõistate isegi.

Aga nüüd siis lubatud teise vanamehe juurde. Palun saage tuttavaks – Robert Finley. Samuti mees, kelle nimi ei pruugi midagi öelda ega tegelikulot peagi ütlema. Aga kui vaatad tema pilti plaadiümbrusel, tuleb nentida, et on ikka üks imposantne vanamees küll. Muusika, mis tema teisel plaadil kõlab, on vana hea, puhas bluus/soul! Ja kui natuke uurida, kellega tegu, saad järjekordse uskumatult ilusa loo.

Ma ei hakka teile tema elulugu ümber jutustama, aga toon välja mõne märksõna.

Lihtsast Louisiana perest pärit Robert teenis armees 70ndate keskel ja oli juba siis tegevmuusik, tuuritades bändiga mööda USA sõjaväebaase Euroopas. Kitarrist, laulukirjutaja, laulja. Elas unistus professionaalse muusiku karjäärist pärast ajateenistust.

Ometi vajus kõik ära ja kodulinnas Winnsboros sai temast lõpuks puusepp, kes aegajalt laulis gospelkooris, mitte tunnustatud solist, kellele meeldis puusepatöö. Tagatipuks hakkas mehe silmanägemine vanuse kasvades kärmelt halvenema, lõpuks ei näinud enam puutööd teha. Ma ei tea, kas ja kuidas täpselt, aga kitarrist ja laulmisest, kurvastusest või soovist vanu aegu meenutada, sai tema pääsemine.

Nagu muinasjuttudes ikka, keegi kuulis, keegi nägi ja juba pealt 60sena andis Robert välja madaleelarvelise debüütalbumi ”Age Don’t Mean A Thing”. See omakorda jõudis ansambli Black Keys liidri ja hinnatud produtsendi Dan Auerbachini, kes olevat öelnud, et see mees on „üks parimaid lauljaid läbi aegade”!

Kas nüüd just seda, aga eelmise aasta lõpus anti koos välja plaat, mida hetkel kuulan. Auerbachi lood Finley esituses. Üks unistus täitus 63 aasta vanuselt. Nüüd unistab ta jälle kõrgelt – Grammydest! Ja see on ikka äraütlemata lahe! Just see, et vahvatele vanameestele püstitatakse monument nende eluajal. Me kõik oleme ju seda väärt. Noh, enamus meist.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: