Andrei Kormašov: värv on see, mis teeb ikoonist ikooni

Foto: ERR/kuvatõmmis

Sajandivanuste ikoonide päästmine on olnud perekond Kormašovide südameasi. Kunstnik Nikolai Kormašov alustas selle tööga aastakümneid tagasi. Pojad jätkavad isa tööd, mille tulemusi näeb Mikkeli muuseumis näitusel "Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust". Vennad Kormašovid rääkisid oma taastamistööst ja sellest, mis teeb ühest ikoonist ikooni ning lummab.

"Eks see ikoonide elu on ju olnud ääretult kirju ja ikoon on üle elanud oma ligi 2000-aastase ajaloo jooksul ju pildirüüste perioode. Üks päris räigeid oli 20. sajandi algus, 20ndad-30ndad ja siis hiljem ka 60ndad. Ühesõnaga alguses siis bolševikud ja hiljem Nõukogude võim," rääkis "OP-ile" kunstnik ja kuraator Orest Kormašov.

"Kuna ikoone oli palju, [ja] kõikidele oli vaja jätta oma jõujäljed, siis ei jõutud seda [ikooni] väga ära räsida. Tõmmati need jooned noaga peale ja torgati silmad välja. See oli selline tavapärane ikooni rüvetamine," lisas Orest Kormašov.

Orest Kormašov selgitas, et mustus ikooni peal on tegelikult värnits. Kaitsekiht, millega ikooni kaeti. "Reeglina on see küllalt kapriisne kiht. Ta ei tule lihtsalt ära, selleks on vaja kasutada lahusteid, erinevaid segusid. Nii et lavendliõli ja piiritusega ma teen selle peenpuhastuse. See lõhnab hästi."

Kujundaja ja kuraator Andrei Kormašov märkis, et teda hämmastas ikoonidega tegeledes ja nende ettevalmistamisel eelkõige värv.

"Kõigepealt ehmatas ära, kõik on sellised kollased, kuldsed, et kuidas sellest üle saada. Aga süvenedes selgus, et see värv ongi see, mis tegelikult ikoonist ikooni teeb. Keegi vist ei kujuta mustvalget ikooni hästi ette, kõik on värvile rajatud," rääkis Andrei Kormašov. "Kusjuures võiks arvata, et see [on] selline pealispindne kuld. Kuld särab, aga siin see kuld kiirgab sissepoole. Ja värv ongi vist tegelikult ikooni kõige põhiline omadus või meedium."

"Kui parafraseerida isa [Nikolai Kormašovi] juttu, et tema meelest inimesed ei kummardanud niivõrd seda jumalust, kuivõrd seda kunsti, mis seal ikoonis oli. Mina siis ütlen, et inimesed kummardavad seda värvi, sest kui sa tuled kuskilt hallist ja seisad selle ikooni ette, siis põhimõtteliselt ükskõik – sa ei pea mingisugust pilti tundma, aga see värv lihtsalt lummab ja sa võid seal ees mida tahes teha. Sa ei pruugi neid ikoone isegi vaadata, aga sa tajud läbi selle värvi ja selle ruumi teraapilist aurat," lisas Andrei.

Oresti sõnul on käimasolev näitus mõnes mõttes ringi sulgemise näitus. "Ta [Nikolai Kormašov] avas selle ringi ju 71. aastal oma värske kollektsiooni näitamisega Kadriorus, mis oli ka üldse esimene selline ikooni erakogu näitamine Nõukogude liidus. Eks tal see mõte vahel juurde tekkinud ikoonide näitamisest oli ju koguaeg, aga selleni ta ise oma eluajal ei jõudnud," märkis Orest.

"Eks isa kollektsioon on ju selline, mis on laia Venemaa inimestele olnud mingisuguseks intriigiks läbi aegade. Sellepärast, et see, mis nad nägid 71. aastal, oli üks asi. See, mis on vahepeal toimunud, ja see, et isa oma kollektsiooni hiljem pole näidanud, ainult üksikuid töid, see on ainult kütnud üles seda uudishimu. Ja nüüd, kui see info on levinud, siis räägitakse tervest delegatsioonist, kes Venemaalt on kokku korjatud eri kohtadest. See huvi on tegelikult väga suur, sest Vene kollektsioonid on ju enam-vähem neile teada," selgitas Orest.

"Tegelikult ikoon on miski, mis on alati uus ja selles mõttes isegi siis, kui ma ei oleks [neid] restaureerinud või sellesse [teemasse] süvenenud, siis ta ikkagi iga päev annab sulle mingi uue impulsi. Oma nähtuselt-olemuselt on ta nii sügav, et ta ei ammendu mitte kunagi," lisas Orest.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: