Polygon Teater toob 10. sünnipäevaks lavale versiooni Jaan Tätte näidendist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1523611200000 | amCalendar}}
Karin Rask ja Eero Spriit Polygon Teatri
Karin Rask ja Eero Spriit Polygon Teatri "Väävelmagnooliate" proovis 2014. aastal. Autor/allikas: Polygon Teater

8. mail täitub Polygon Teatril ja Teatrikoolil kümnes tegutsemisaasta. Selle puhul esietendub Kultuurikatlas komöödia raha pärast “Peatumine ristteel", mille aluseks on Jaan Tätte "Ristumine peateega”.

Komöödia „Peatumine ristteel“ on ettearvamatu sündmustekäiguga lugu sellest, kuidas raha mõjutab meie mõtlemist, tundeid ja eesmärke. Raha võib sünnitada ja hävitada sõprust. Kas ta suudab seda ka armastusega? 

“Kui meil oleks neli miljardit dollarit, siis ehitaksime päevapealt oma teatritempli. Tätte esimene ja populaarseim näitemäng “Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldsest kalakesest” kannab motos kirjutamispõhjust: raha,” ütles lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver. “Polygon Teatril täitub kümme aastat asutamisest. 2018 on ka Eesti Vabariigi 100. sünnipäev. See on peatumise koht. Kümme aastat ebavõrdses konkurentsis riigiteatriga. Raha eest või raha pärast?"

Komöödia “Peatumine ristteel” on Jaan Tätte klassikaks saanud näidendi "Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldsest kalakesest" lavastus Polygoni võtmes. "Seda näidendit on edukalt mängitud kõikjal maailmas. Aeg on nüüd ristteel peatuda ka kodumaal. “Peatumine ristteel" ongi Polygonil juba 19-ndaks lavastatud algupärandiks. Ja Tätte kui klassik ei jää seekord üksi. Klassikast tunneme selles lavastuses ära veel Shakespeare'i "Kuningas Leari" ning "Romeo ja Julia”," rääkis Tohver.

Osades on Karin Rask, Siim Maaten, Eero Spriit ja Tamur Tohver. Kunstnik on Kalju Kivi. Originaalmuusika lõi ja esitab Mait’Re. Lavastaja Tamur Tohver.

Kuidas Polygon Teater kümme aastat tagasi alguse sai jutustab teatri asutaja Tamur Tohver:

“Korraga oli tühi tuba ja Smedsi kümme aastat vana näidend, mille lavastamiseks ei olnud iial aega leidnud. Nüüd oli aeg seisma jäänud. Kiiret ei olnud. Oli “Külmapildid” tekst ja inimkõle-tühi varemeis Kultuurikatel. Mõtlesin, et nüüd on hea aeg. Ja mõtlesin, et leian lihtsalt inimesed, kes soovivad selles kaasa teha. Kunstnikuks kutsutud Reet Aus küsis aga, et miks ma kutselistega ei tee. Tõsi ta on… miks mitte, kui ma nendega pool elu tööd olin teinud… Kutsusin eluaegse sõbra Tarvo Kralli appi produtsendiks. Mina olin lõpetanud Raadioteatri, EBU ja filmikompaniidega, tema oli lõpetanud Muusikaliteatriga. Olime näinud palju raiskuläinud ressurssi- aega, raha, suhteid… Ja soovisime teha väikeselt ja lihtsalt. Nüüd saab sellest 10 aastat… Me ei teadnud, et algas erateatrite uus laine. Me istusime köögilaua taga ja mõtlesime- et mis oleks, kui paneks MTÜ nimesse sõna "teater", kas Kultuurkapitalile meeldiks see rohkem? Panime. Meeldis.

Aasta pärast tuli järele teatrikool. Just kool, mitte stuudio või näitering. Sest koolil on õppekava, eesmärk ja erinevad õpetajad. Me ei soovinud kasvatada endale uusi näitlejaid või järelkasvu. Me soovisime jagada oma maailma, nii nagu ta meid kasvatas ja toestas. Teatri kaudu. Sõprade kaudu. Õlg õla kõrval. 

Ja teeme seda tänaseni. Aitäh, et meile see võimalus on antud. Ma soovin tänada siin kõiki, kes mõistavad meie ütlust: Polygon on just need inimesed, kes sel ajahetkel siin on. Muu ei loe.”

Esimesele 50-le teatrihuvilisele kingib Polygon Teater esietendusele oma sünnipäeva puhul tasuta pileti Polygoni veebi vahendusel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: