Sada Eesti mõtet. Lembit Sibul tuvi liikumisest ({{commentsTotal}})

Foto: Rene Suurkaev / ERR

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Lembit Sibul:

"Lippadi-loppadi nagu Võidu väljaku tuvi, aga kaugele lendab."

Urmas Vadi: "See on humorist Lembit Sibula üks vana nali. Lause pärineb ühest sketšist, kus Lembit Sibul parodeerib spordikommentaatorit. Selles lauses on kõik, mis olla saab, ta on informatiivne – kaugele lendab - ja selles on olemas ka kena kujund – nagu Võidu väljaku tuvi. Sõnapaar lippadi-loppadi annab kenasti edasi tegevuse iseloomu.

Spordikommentaatorite üle on ikka nalja tehtud, ja eks nad on selleks ka ise põhjust andnud. Tihti on spordikommentaatorid väga õhinaga asja kallal, mis on muidugi mõistetav, külmalt seda tööd teha ei saa. Teine aspekt, mis asja naljakaks teeb ja mida on hea parodeerida, on see, et peab kiiresti ja palju rääkima. Ei teagi, kas keegi sunnib neid või on see sisemine vajadus nii palju ja kiiresti rääkida kui saab. Pigem ikka see teine variant, sest spordis toimub kogu aeg midagi, keegi viskab kellelegi palli, keegi kaotab palli, keegi jookseb või hüppab või kukub.

Ja aega kõige selle edasiandmiseks napib. Siis peabki kiiresti rääkima. Aga selle juures on muidugi see oht, et mõtlemine võib rääkimiskiirusele jalgu jääda. Sellist asja on nimetatud ka automatismiks, mõni nimetab seda logorröaks, mis on maakeeli haiguslik lobisemistarve.

Teinekord on keegi isegi arvanud, et spordikommentaatorid on kuidagi rumalad või nii. Et vaat, mis juttu nad räägivad, mis lause see selline on!?Tegelikult on spordikommentaatorid väga arukad ja sõnaosavad inimesed, aga kui palju ja kiiresti rääkida, siis varem või hiljem läheb jutt lihtsalt käest ära."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: