Sada Eesti mõtet. Hinckus endast ({{commentsTotal}})

Foto: kaader filmist

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Hinckus:

"Mina tulin minule peale.”

Urmas Vadi: "Lause pärineb filmist "Hukkunud alpinisti hotell". Film on mõjus, sünge ja veidi hirmutavgi. Leidub ka neid, kes ei julge pärast selle filmi vaatamist enam minna mägikuurorti puhkama ega suusatama. Sest hirm sattuda samasugusesse seltskonda nagu filmis, on suur. Peamiselt tekitab filmis hirmu see, et ei saa kohe aru, kes on inimene ja kes tulnukas.

Esmapilgul näivad muidugi kõik inimestena, aga siis tuleb välja, et ikkagi tulnukas. Kui selle pilguga hakata vaatama tänaval inimesi või töökaaslasi, sõpru, oma abikaasat, siis võivad nad kõik näida tulnukatena, ka ise võid tunduda endale tulnukas.

Ja see on muidugi hirmus mõte, mitte keegi meist ei tahaks olla tulnukas. Aga ilmselt just seda arvabki filmis tegelane Hinckus, keda kehastas Mikk Mikiver.
Ta ütleb: "Mina tulin minu peale".

Normaalse inimese jutt see ei ole, igaüks saab aru, et selline asi on ju võimatu, iseenda peale tulla ei saa. Isegi lood kuulsast Münhausenist, kes end juukseidpidi soost välja tõmbas, ei vasta tõele. Sel inimesel, kes ütleb, et ta tuli iseendale peale, on midagi viga. Ja näib, et otsapidi saab Hinckus ka ise aru, et ta jutt on imelik ja asjad temaga pole päris korras. Seepärast, et mitte ebasoosingusse sattuda, on parem sellised lauseid mitte öelda."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: