Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rain Tolk: "Koerte saar" näitab lastele, et ei ole olemas mustvalgeid lahendusi

Filmirežissööri Wes Andersoni puhul ei tea kunagi, mida temalt oodata. Sel korral on ta võtnud teemaks koerad, ja mitte lihtsalt koerad, vaid rääkivad koerad Jaapani prügisaarel. Näitleja ja režissöör Rain Tolk rääkis, et "Koerte saar" on lastele peaaegu et kohustuslik, kes õpetab neid mõistma, et maailm ei jagune ainult headeks ja halbadeks inimesteks, vaid varjundeid on rohkem.

""Koerte saar" on düstoopia, mille tegevus toimub Jaapanis ja me ei saa isegi aru täpselt, et kas see tegevus toimub lähitulevikus või millalgi väljamõeldud minevikus, sest Wes Andersonil on kombeks oma filmides luua talle iseloomulik aegruum. Ühesõnaga, see tegevus toimub millalgi Jaapanis, kui Jaapani etteotsa on saabunud uus valitseja keelab ära koduloomana koerte pidamise, kuna koerad levitavad haigusi, haisevad, on kurjad," rääkis Tolk.

"Miks koerad niimoodi käituvad, sellel on oma põhjus ja see vastvalitud valitseja on selle põhjuse taga, nagu arvata võib. Kuid valitseja ei oska aimatagi, et tema enda 12-aastane õe- või vennapoeg on üks nendest, kes oma koera seeläbi kaotab. Koerad kõik deporteeritakse ühele prügisaarele ja nad peavad seal siis isekeskis hakkama saama. Kuna 12-aastane poiss kaotab enda koera, siis läheb see väike poiss, väike piloot oma koera saarele taga otsima."

"Jumal tänatud, et see film ei ole dubleeritud eesti keelde, sest Wes Andersonil on erakordne oskus rütmistada dialooge väga isikupäraselt ja saavutada endale väga spetsiifiline, omane tempo. Selle filmi puhul on see rütmistatus üleüldse ka laiemalt väga tugev külg, sest ka heliribas näiteks domineerivad Jaapani taiko trummid."

Tolgi sõnul ongi visuaalne külg üks Wes Andersoni loomingu tähendus. "Ta paneb meid asjade kujutamise kaudu samamoodi tundma, nagu need asjad on. Ma arvan, et see peaks olema lastele peaaegu et kohustuslik. Kuigi millegipärast oli pandud, et see on alla 12-aastastele mittesoovitav. Mina kavatsen seda kindlasti minna oma lastega vaatama, võib-olla isegi mitu korda. Wes Andersoni eelmine animatsioon, nukufilm "Fantastiline härra Reinuvader" oli samuti mu laste suur lemmik," märkis Tolk.

"See sobib lastele eelkõige sellepärast, et Wes Andersoni maailmas ei ole reeglina selliseid banaalseid vastandusi. Ei ole ainult pahad ja siis täiesti suurepärased head. Tema maailmas on väga palju varjundeid. Ka pahades on alati olemas teatav soe aspekt, miks nad sellised on. See õpetab lapsi aru saama sellest, et ei ole olemas mustvalgeid lahendusi."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: