Arvustus. Teateid teisest Rootsist ({{commentsTotal}})

Sündmuskoht Uppsalas.
Sündmuskoht Uppsalas. Autor/allikas: Johannes Kardell/SVT

Uus raamat

Christoffer Carlsson

"Oktoober on kõige külmem kuu"

Rootsi keelest Allar Sooneste

Tammerraamat

168 lk.

 

Kunagi värske, siis üldkäibes, siis äraleierdatud „teine Eesti” paistab olevat kuskile ära kadunud. Isegi läheb keeruliseks meenutada, mida see tähendas. Selleks peaks välja mõtlema, mis see „esimene Eesti” siis tähendada võis, aga läheb ka keeruliseks. Teine Eestis vist elas maal või alevis, oli vananenev, vähese haridusega, halbade hammastega, töötu või pensionär, vaene, sõitis veel vana „Moskvitšiga”. Kes ei tea, see oli nõukaaegne automark.

Esimene Eesti oli täitnud kõik talle esitatud ootused, elas-töötas Tallinnas, oli noor, haritud, aga jätkas õpinguid magistriõppes, käis kuskil soojal maal puhkamas, rääkis võõrkeeli. Oeh, no ei saa ilkumata jätta et kõrini võlgades siiamaani ja tegelikult oskas siis ja siiamaani natuke tarbeinglise keelt, ainult vanemaks on saanud.

Tegelikult pole see üldse teema. Vähemalt siin ja praegu mitte. Eks see mingi ogar vastandamine oli, milliseid siin maal ikka üles või teatud kohast välja kistakse. Umbes, et elu on Kilulinnas, ülejäänud kasvagu ümber või leppigu darvinismusega. Mis on muidugi paha-paha. Praegu. Tollal, aastat 15 või nii tagasi, olid veel pead pilvedes.

Selle noortekaks määratletud raamatu tegevus pannakse toime kuskil, mida võiks nimetada „teiseks Rootsiks”. Kuskil laevatehase kandis on mingi lootusetu maine ja hõnguga kinnisvaraarendus, kus elavad vastavad inimesed. Teevad lihtsaid töid, isegi ei jaksa enam valitsust kiruda, retsid on hiljemalt kolmandas majas või haagissuvilas, aga vahepeal rikutakse kah kuninga seadusi, kuis saadakse. Kui ei muidu, siis puskariajamisega. Inimsuhteid ei ole vaja sõnadega väljendadagi, piisab suule või nimmetele näitamisest.

Ole siis sellises kandis 16aastane, plika pealekauba ja raamatu peategelane. Niigi iga raske, ükspäev on politsei ukse taga, otsib su venda taga. Ihus vemmeldab, ainult poisid peas, teadagi. Emast pole abi, see on pea samasugune. Ilged kärakahaisused vanamehed teevad lolle märkusi. Õnneks lüüakse mõni maha, aga õnnetuseks on asja segatud vend, tema sõbrad, ise kah ja muidugi ühiskonna mõistmatus.

Mis on kokku päris lõbus, ehkki vist ise ei ole sihtgrupp. Aga ei imestaks, kui seda lugenud neiud selle peal kunagi pühalikke vandeid annaks. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: