Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vladimir Orlovi romaan "Aldimängija Danilov" ilmus eesti keeles

Eesti keeles on nüüd kättesaadav üks vene müstilise realismi tippteos, Vladimir Orlovi "Aldimängija Danilov".

Romaan ilmus 1980. aastal, mil Nõukogude Liidus oli fantastika ja realismi sidumine taunitav.

Loo peategelane on Danilov, kes deemonite maailmast inimeseks degradeeritakse, kuid kes elust Maal hiljem loobuda ei suuda. Autor kompab hullumeelsuse ja loomingu piire ning üritab lahti muukida inimhinge salajasi soppe.

Literaat Jelena Skulskaja ütleb, et romaani ilmumise ajal võrreldi seda 13 aastat varem trükivalgust näinud Bulgakovi "Meistri ja Margaritaga" ning esmajoones nähti selles nõukogude reaalsuse vastast satiiri. "Ta on mõnes mõttes narr, mõnes mõttes deemon, mõnes mõttes jumal, mõnes mõttes pagan. Kõik see segadus oli seotud muusikuga ja see oligi originaalne mõte, et kes on muusik üldse, mis tähendab üldse muusika," selgitas Skulskaja.

Tema sõnul püstitab Orlov küsimuse kas muusika on eraldi maailm või puutub kokku meie maailmaga. "Ja kõik need küsimused ja fantaasiad tekitasid väga suure huvi selle romaani vastu ja me saime aru, et tuli uus tõsine ja originaalne kirjanik. Lugesime ära, aga kahjuks pärast teosed, mis ilmusid enne ja pärast, nii suurt huvi ei tekkinud," lisas ta.

Teose tõlkis Erle Nõmm.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: