Arvustus. Vabanemine setu ikkest ({{commentsTotal}})

Etnosfäär
Etnosfäär Autor/allikas: www.facebook.com/etnosfaar

Uus plaat

Etnosfäär

"A mis tuu om?" (ise välja antud)

8/10

 

Ärge, palun, oodake, et nüüd midagi tundlikust helikeelest, mollidest ja bemollidest kirjutataks. Kõik, mis mõni mees muusikast teab, on oskus joonistada noodivõtit ja nooti, mida hüüti tai-ri.

Oot.

Noodivõtit siiski ei oska.

Toda nooti ka mitte.

Et tuleb siis muusika osas nentida, suurtele karvastele kõrvadele läks Etnosfäär hästi sisse ja välja ei tulnud. Eustachi tõrved kiitsid ka heaks. Selline mahe, aga mitte magama uinutavalt igav, ikka ootaks, et mis siis noored veel välja mõelnud on.

Nii palju siis muusikat.

Seniks sõnadest ja kõigest muust.

Paadunud setuna tunnistan, et juba tükimat aega tagasi sai setu värgist, eriti selle ümber leelotamisest niisugune kapp ette, et ei ole siiani nihutada suutnud. Ei tea, kas tunnnustatud üleilmseks kultuuripärandiks, ei taha teada ka, lootes, et vast ei ole. Sest see oleks kõva hüpe elukutseliseks põlisrahvaks muutumise suunas. Rikkalik pärand lindistatakse... turistide hordid tulevad lõugamist-karglemist kaema ja jätavad oma raha maha... igasugu projektide kaudu tuleb jälle raha...

Siis tuleb mingi mõtsik ja ütleb, et sa kõneled setu keelt valesti.

Ise on Kilulinnast, see-eest mitu korda Viljandi folgil tati viltu tõmmanud.

Aitümä. Nüt tull tark ja kõnõl mu'le, koes ma kõnõlõma piät.

Veel hullem, selt põlishõimult ei oodatagi muud kui turistimagnetiks olekut. Mispärast kaob ära, ei ole majanduslikult mõistlik teada ega teha sõira, leiba, kanepist rõivaid, savist kasvõi inimese, rahatrükkimise paberit, hobusest liimi keeta, hõbeeehteid, loomulikult head õlut ja ilma parimat koduviina.

Siinkohal kõva kaabukergitus THI suunas, kes mulgi kuue paraadile tõi. Ainult, kallid mulgid, saarlased, virukad, teie kõik vahvad hõimud, olge ettevaatlikud. Ärge laske matta huvilistel ja projektidel laulude ja murrete alla linakasvatust, tikke, hülgeid, laevaehitust, salakaubandust, seda igapäevast käega katsutavat eripära, mis aga kellegi vanavanaisad veel möödaminnes tegid. Õlut, ölut ja metsakohinat muidugi ka, kuigi setude vastu te viimases ei saa.

Sestap oli tuline heameel, et plaadi kaheksast on vaid üks setu lauluviis. Kangesti toredasti tehtud, märsilohistajad lõuaku, et pärandi solkimine – ka illos helü ja loovkalt tettü. Lastagu edasi, niimoodi vanu viise tarvitades on kindlam, et need alles jäävad kui et kuskil arhiivides tolmuvad ja turistidele välja võetakse.

Et mitte kedagi välja jätta, siis teised laulud on Urvaste, Kihnu, Ambla, Karksi, Karula ja, seal on küll kirjas lihtsalt Põhja-Eesti, aga miski mu's ütleb, et kisub vist Virru. Jajah, nüüd tulen mina virulasi õpetama, kuis tuld manada. Oma sõnad on ikka need kõige maitsvamad.

Kõik on hästi toredad. Olles neid valitsevaid demokraate ja progressiive suhteliselt lähedalt näinud, tekitas esimene laul juba vaimustust. „Ostetud hääl” nimeks – millal meil järgmised valimised, vabandust, hääletamine, ongi, keegi taipaks ära kasutada oleks vaimustusest ruik! Kui juba selle peale läks, võiks kaks laulu kuulutada „innovaatiliseks lähenemiseks iibeprobleemidele” ja muud jama ajada.

Aga aitab küll. See on ääretult mõnus plaat, usute te siis mind kui sertifitseeritud võhikut või ei. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: