Arvustus. Heliliselt kütkestav vormiharjutus ({{commentsTotal}})

"Sind polnud kunagi siin" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film kinos

"Sind polnud kunagi siin" (You Were Never Really Here)

Lavastaja Lynne Ramsay

Näitlejad Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov

7/10

Minevik jätab arme. Lynne Ramsey ("Me peame rääkima Kevinist", "Morvern Callar", "Ratcatcher") uue thrillerliku draama "Sind polnud kunagi siin" peategelase Joe animaalne ja kulunud keha on neid täis. Sügavaid psüühika tuumani ulatuvaid arme, mille koormat Joaquin Phoenixi mängitud tegelane peab New Yorki närvilistel tänavatel kandma.

Kiidetud šoti režissöör on võtnud ülesandeks visualiseerida sensoorselt ja seisundile rõhuvalt vastuolulise karakteri – sõjaveterani, endise FBI agendi ja praegu raha eest vägivallaga probleeme lahendava Joe – tundevarjundeid. Jonathan Amesi samanimelisele romaanile põhinev film kujutab toore, halastamatu ja vägivallaga viimse piirini karastatud Joe rasket tööotsa amoraalses ja klaustrofoobses suurlinnas. Tööots, mis algab kadunud teismelise (Ekaterina Samsonov) otsimisest ning eskaleerub ruttu korruptsiooni ja brutaalse võimu poolt värvitud laste seksuaalse väärkohtlemise vastu võitlemiseks, moodustab filmile süžeelise raami.

Mineviku pained

Selle sisuks on aga Joe seisund, mis täidab tuttava, ent mõjuvalt ökonoomse raami olevikus kontrollimatult välja purskavate mälestustega. Seisundi taga on lapsepõlveni ulatuv vägivalla tsükkel. Iga uus traumeeriv ring teeb Joe oleviku järjest rängemaks. Ühe tänapäeva nüansikaima ja silmapaistvaima näitlejana mängib Joaquin Phoenix Joe piinad eluliseks sügavalt füüsilise esitusega, kandes filmi õnnestunult.

Film kuvab mineviku protsessimist eeskätt visuaalselt ja heliliselt, vältides dialoogi ning ühe erandiga (palavikulised minevikusähvatused) ilmselgelt karakteri avamiseks mõeldud loo jutustamise võtteid. Ka filmis esitatud vägivald on kuvatud värskel distantseerival viisil, mis sunnib tihti vägivallast eemale kaaderdades vaatajat täitma lünki. Tulemuseks on vaataja efektselt ümbritsev vorm, millele seisundiloome tugineb.

Midagi jääb krigisema

Pindmiselt kulunud loole värskust andva vormi tuumaks on kokkusurutusele rõhuv kaameratöö, suurlinna helide agressiivsust peegeldav helikujundus ning leidlikult ärev heliriba. Paul Thomas Andersoni värskele filmile "Nähtamatu niit" silmapaistva filmimuusika loonud Radioheadi Jonny Greenwood jätkab "Sind polnud kunagi siin" filmiga ainulaadsete helimaailmade loomist, mis toimivad justkui eraldi karakteritena. Filmi heliriba on läbinisti eksperimenteeriv ja toetab alati stseenide tonaalsust, nende emotsionaalset skaalat dubleerimata. Koos läbipuuriva helikujundusega on see filmi silmapaistvaim aspekt.

Vormilisest viimistletusest hoolimata jääb midagi puudu, koos Joega kulgeva lahja loo ja temaatilise raskuse vahele krigisema. Rahulolematus näib esile kerkivat sellest, et film ei küsi mingeid uusi küsimusi, paku värskeid vastuseid, räägi ainulaadseid lugusid ega paku temaatilist sügavust. Õnnestunud karakteri seisundi filmikunstilisest kujutamisest olenemata on "Sind polnud kunagi siin" pigem huvitav vormiharjutus, mis ei jäta vaatajale paranevaid ega paranematuid arme.

Treiler: 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: