Läti rändeteemaline näitus sai nime eesti kunstniku teose järgi

Riia kunstimuuseumis kutsutakse Läti läheneva 100. aastapäeva puhul mõtlema, kuidas mõjutab migratsioon nii riigi arengut kui ka iga inimese enda elusaatust.

Üle kolmekümne välismaal elava Läti kunstniku kõrval osaleb näitusel ka Rootsis elav Eesti kunstnik Enno Hallek, kelle töö "Kaasaskantavad maastikud" järgi on väljapanek oma nime saanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

86-aastase kunstiprofessori Enno Halleki maastikud on kaasaskantavad nii ülekantud kui ka otseses tähenduses. Igaüks, kes kodumaalt kas olude sunnil või oma soovil lahkunud, jääb oma kodukanti mäletama. Kuid Halleki tööd saab lisaks hingele ka käe otsas kaasa võtta. Nagu kohvri.

Üks rändelugu seostub näitusel Eestiga veel. Teheranist pärit ning Soomes ja Eestis elanud Bita Razavi kutsub oma Eesti-fotode taustal mõtlema sellele, kuidas suhtutakse põgenikesse.

"Elasin 2015. aastal Tartus, kui saabusid Süüria põgenikud. Tundsin, et inimesed hakkasid ka minusse suhtuma kui võõrasse. Püüdsin mõista, mis liigitab mind võõraste ja mis kohalike hulka," selgitas Razavi.

Läti kaasaegse kunsti keskus ei püüagi hoomata kõiki välismaal elavaid Läti kunstnikke. Pigem püütakse välja- ja sisserände kui rahva saatust mõjutava teema üle mõtlema panna. Nii nende kaudu, kes kunagi lapsena põgenesid, kui ka nende kümnete tuhandete kaudu, kes võõrsile läinud viimasel ajal.

Näitus keskendub viiele enam lätlastega seotud paigale - Pariisile, New Yorgile, Berliinile, Gotlandile ja Montrealile.

"Siin on väga erinevad tööd alates klassikalisest maalist kuni kaasaegse video- ja audiotöötluseni. Ei puudu ka perfomance," lausus Läti kaasaegse kunsti keskuse projektijuht ja näituse kuraator Diana Popova.

Osa näituse materjale on pärit arhiividest, osa erakogudest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: