Teatrielamus. India ühiskonna ebavõrdsus Bangalore'i laval ({{commentsTotal}})

"Alipha" Autor/allikas: Jagrit Theatre

"Alipha"

Autor Poile Sengupta

Lavastaja Arundhati Raja

Mängivad Anirudh Acharya ja Kavya Srinivasan

Esietendus 13. aprillil Jagriti teatris, Bangalore'is, Indias

Mida kujutab endast India teater? Ühe kogemuse põhjal on seda võimatu öelda. India on hiigelsuur maa. Ja muidugi on ühe teatriskäigu põhjal võimatu öelda sedagi, mida kujutab endast teater Bengalurus ehk Bangalore’is nagu ka kohalikud seda linna inglise keeles tänagi sageli kutsuvad. Kuid mingi ettekujutuse annab ka üks kord.

17. aprilli õhtu oli Bangalore’is palav ja sume – nagu need õhtud seal vast kogu aeg on, kui pole just mussoonvihmade hooaeg – ning jahedasse teatrisaali minek tundus korraga kummaline ja kutsuv. Kummaline, sest eks Eestis oleks selline suveõhtu ideaalne aeg mõne vabaõhtulavastuse külastamiseks. Kutsuv, sest, noh – palav oli.

Jagriti teater on üks mitmest linna erateatrist. Kuigi vabalt võiks ka öelda – üks mitmest linna teatrist. Sest avalik-õiguslikult rahastatud näitekunstiasutusi seal polegi. Kannadakeelse filmitööstuse keskusena on Bangalore’i meelelahutusäri keskmes loomulikult kino. Teater on marginaalia.

Nii paistavad arvavat ka kohalikud – Jagriti teatri amfiteatrina kujundatud saalis on 200 kohta, kuid tol õhtul, mil seal mängiti ühe India tuntuima ingliskeelse näitekirjaniku Poile Sengupta tükki nimega „Alipha”, oli kohal vaid tosinkond inimest, kes põrnitsesid ümmarguse lava poole, millel seisid kaks tugitooli ja lauake.

Hetke pärast kustus valgus ja kui see uuesti süttis, istus tugitoolides kaks inimest. Üks mees (Anirudh Acharya) ja üks naine (Kavya Srinivasan).

2001. aastal kirjutatud tükk käsitleb naiste ja meeste suhteid, India ühiskonna ebavõrdsust, korruptsiooni, vägivalda ja seadusetust. Karm näidend ning üles ehitatud üsna osavalt – tunni jooksul esitavad näitlejad vaheldumisi oma loo ning aegamisi hakkab vaataja taipama midagi, mida näidendi tegelased ei tea. Nimelt seda, et nad on omavahel seotud. Saatuslikult seotud.

Mees – 40ndates, meeleheitel, purjus ning ometi ülbe ja võimetu välja rabelema oma enesekesksusest – räägib oma murtud südamest, mis ajendas teda tegema karjääri, muutuma jõhkraks ja hoolimatuks ärimeheks, et ta ei peaks enam iialgi vanduma alla endast vägevamatele, mis nooruses viiski ta suure armastuse kaotuseni.

Naine – 20ndates, noor ja naiivne, kuid samuti enda tões kindel ning pühendunud suurtele ideaalidele, võitlusele parema elu eest. Vastandlikumat paari on raske leida ning – mis siin salata – ka näitlejana jäi enda rolli ehk liigagi hingestatult võttev Srinivasan enesekindlamale, veenvalt purjus ärplejat mängivale Acharayale alla, kuid ega see väga ei häirinud, omamoodi sobis isegi.

Ehk siis on tegu võrdlemisi minimalistliku tükiga, kus kahe tegelase kontakt on viidud miinimumini. Sisuliselt koosneb „Alipha” vahelduvatest misanstseenidest, mis moodustavad terviku alles vaataja peas ning aitab nõnda ka dramaatilisel lõpplahendusel mõjuda seda ahastusttekitavamalt.

Sengupta tekst mõjub Eesti teatriga võrreldes rõhutatult päevapoliitiliselt ja võitlevalt, kuid – ilmselt see ongi India. Kui tahad, et sind kuuldaks, siis karju kõvasti, ole otsekohene ning jooni oma teksti mõte rasvaselt alla. Ilmselt oleks Eesti teater samu teemasid käsitlenud rohkem ümber nurga ning rohkem abstraheerides, kuid tuleb nõustuda ühe vaatajaga, kes lausus pärast etenduse lõppu teatri asutajale ja omanikule: „This play deserves a larger audience.” – „See näidend väärib suuremat publikut.”

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: