Peeter Helme raamatukommentaar. Sport on lahe ({{commentsTotal}})

Kepikõnd.
Kepikõnd. Autor/allikas: Giorgio Minguzzi/Flickr Creative Commons

Ole Könnecke - "Sport on lahe"

Tlk. Ave Põlenik-Schweiger. Hea Lugu, 2018. 52 lk.

Kirjastus Hea Lugu on andnud välja suuremõõdulise lasteraamatu "Sport on lahe", mille saksa keelest tõlkis Ave Põlenik-Schweiger. Kõlab nagu spordipropaganda ja eks ta on ka. Aga selles pole midagi halba. Raamat on vahva. Teksti on siin küll täpselt nii palju, et kui peaksin raamatust pikemalt rääkima, siis oleks mõistlikum juba terve teos ette lugeda.

Nimelt on Ole Könnecke raamat ohtrate ja lõbusate illustratsioonidega vaid 52-leheküljeline köide, mille eesmärk on selgitada lugejale või pildivaatajale erinevate spordialade reegleid. Tehakse seda mõnusalt, kergelt ja ometi asjalikult, nii et isegi mina sain viimaks täpselt aru, mida hokit vaadates silmas pidada või mis asi ikkagi on ragbi.

Piltidel seiklevad erinevad loomad, keda on kujutatud nunnude ja naljakatena. Näiteks suusahüppeid illustreerival üle kahe külje ulatuval pildil näeme põrsakest skeptilisel ilmel hüppetornist alla vahtimas, teisel paistavad torni jalamil vaid jalad ja suusad – ta on pea ees lumme kukkunud – aga üks suuskadel lind lendab häiritud kohtunike silme all kaugusse. Tema kohta ütleb autor: "See suusahüppaja teeb sohki". Väike orav vuhiseb aga uljal pilgul üle pildi, saateks kirjaniku kommentaar: "See suusahüppaja hüppab suurepäraselt."

Loodetavasti andis see selgitus mõista, et Ole Könnecke "Sport on lahe" ränka intellektuaalset pingutust ei nõua. Pigem on see teos, mida sobib ette lugeda ka kõige väiksematele, koos pilte vaadates. Kõik kujutatud loomad on lustakate ilmetega, haaratud oma tegemistesse – sealhulgas ebaõnnestumistesse – ning kutsuvad kaasa naerma ja miks mitte ka kaasa tegema.

Sest loomulikult toimib see raamat suurepärase sportliku innustusena. Ehk aitab mõnel lapsel uue hobi leida, sest vaatamata teksti nappusele võetakse raamatus läbi tohutu hulk spordialasid alates täiesti ettearvatavatest nagu jalgpall või jäähoki ja suusahüpped kuni alternatiivsemateni nagu ronimine, üherattalise rattaga sõit või ka selline kummaline ala nagu palgiheitmine. Mida kõike maailmas olemas ja leiutatud pole? Ainult kiiking veel puudub siit raamatust!

Aga ka see lugeja, kes ei otsi endale uut meelistegevust, saab kena lugemis- ja pildielamuse. "Sport on lahe" pakatab elurõõmust ning on tõesti seda, mida üks ideaalne lasteraamat olema peaks: meelelahutuslik, sõbralik ja samas mõistlikus koguses ning lugejale närvi käimata hariv. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: