Soome luterlik kirik toetab Tartu Maarja kiriku taastamist ({{commentsTotal}})

Tartu Maarja kirik.
Tartu Maarja kirik. Autor/allikas: Margus Ansu/Tartu Postimees/Scanpix

EELK Konsistoorium, soovides aidata kaasa Tartu Maarja kiriku taastamisele, esitas Soome kirikuvalitsusele selle aasta alguses abitaotluse. Sel nädalal saabus sõnum, et Soome Evangeelne Luterlik Kirik toetab Tartu Maarja kiriku taastamist 50 000 euroga.

Praeguseks on mitmed Soome kogudused teinud annetusi Tartu Maarja kiriku taastamiseks. Samuti on laulupeo hälli saatus südamelähedane annetusi teinud Välis-Eesti kogukonnale. Eestis toetavad kiriku taastamist Tartu linn ja ümberkaudsed vallad ning suur hulk häid inimesi ning ettevõtteid.

Aadressil Pepleri 1 asuva Tartu Maarja kiriku välisilme taastatakse endisel kujul. Kavandatav siselahendus on kaasaegne ja võimaldab lisaks koguduse jumalateenistuslikule tegevusele pakkuda pinda ka ajalooväljapanekule ja näitustele, millega jäädvustatakse Maarja koguduse ja kiriku tegevuse rikkalik pärand läbi eesti rahva kultuuriloo. Lisaks on kirikuhoones ruumid konverentsideks, laulatuste vastuvõttudeks, peielaudadeks, ringi- ja huvitegevuseks, laste- ja noortetööks, kogukonna kooskäimisteks, kontsertideks, plaadiesitlusteks jne. Kirikuhoones leiavad koha ka kolumbaarium ja väljarentimiseks mõeldud büroopinnad. Kirikusse ehitatakse kontsertorel.

Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus on korraldanud ideekonkursi ja valinud arhitektid, samuti kogutud kiriku taastamiseks annetusi ja otsinud projektivahendeid. Veel tänavu alustab sihtasutus kiriku vundamenditöödega, sealhulgas kirikusaali põranda lammutamise, süvistamise ja vundamentide valutöödega. Teise etapina ehitatakse välja Maarja kiriku torn, mille püstitamise ligikaudne maksumus on 1 miljon eurot.

Tartu Maarja kirik on olnud läbi sajandite usu-, vaimuelu- ja kogukonnakeskus. 19. sajandi keskel oli Maarja kirik ja kogudus Tartu ainus eestlaste kogudus. 1857–1885 oli koguduse õpetaja praost ja kirikunõunik dr Adalbert Hugo Willigerode. Sel ajal oli Maarja kirik XIX sajandi ärkamisaja üheks keskuseks, kuhu oli koondunud eestlaste vaimueliit. A. H. Willigerode andis mõnda aega välja ajalehte "Tallorahwa Postimees", kirjutas laule, juhtis pasunakoori ning oli ka esimese Eesti üldlaulupeo (1869) korraldustoimkonna president.

17. juunil 1869 (vkj) toimus üldlaulupeo ühendkoori esimene kokkulaulmine ja peaproov just Tartu Maarja kirikus. Maarja kiriku tornist hüüdsid Väägvere pasunakoori helid ka laulupeo avatuks.

Kirik sai tegutseda pool aastat vähem kui 100 aastat. Teise maailmasõja ajal, 12. juulil 1941 pommitasid Nõukogude väed Tartut. Tules hävis mitusada hoonet, nende hulgas Maarja kirik. Hävisid ka kiriku hoones asunud muuseum ja arhiiv.

Teise maailmasõja ajal ja järel, mil kogudusel oli võimekust ise oma kirik taastada, ei andnud okupatsioonivõimud selleks luba. Kogudust tabasid repressioonid: võeti võimalus tegutseda vastremonditud leerimajas ning lõpuks ka iseseisva kogudusena tegutsemise õigus. 1956. aastal andsid Tartu linnavõimud kirikuhoone varemed Eesti Põllumajandusakadeemiale (EPA) ja sinna ehitati 1961. aastal võimla. Torni kaks säilinud kivikorrust lammutati.

2003. aastal loodi EELK Tartu Maarja koguduse ja EELK Tartu Praostkonna poolt Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus, mille eesmärgiks sai kiriku taastamine.

Eesti riigi taasiseseisvudes alustas kogudus kirikuhoone tagasinõudmist ja 2008. aastal hoone ka tagastati. Siiski tegutses kirik võimlana kuni 2009. aastani, mil valmis Eesti Maaülikooli uus spordihoone.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: