Keelesäuts. Kujundite sünnitamisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

TÜ Kliinikumi sünnitusosakond.
TÜ Kliinikumi sünnitusosakond. Autor/allikas: Foto SILLE ANNUK POSTIMEES/ Eesti Meedia/ Scanpix

Hiljuti kerkis meie avalikus suhtluses esile lausejupp "Eestis saab sünnitada ka põllu peal". Enne seda on eesti poliitikud näiteks taevast appi palunud, hõisanud sõnapaari "Vali kord!" ja kutsunud üles liikuma Euroopa rikkaimate riikide sekka.

Kujundid on sõnakunsti alus. Nagu Juri Lotman on tabavalt öelnud: "Luuletus on keeruliselt väljendatud mõte." Kujundid sünnivad ka väljaspool luulet, isegi argikeeles. Kujundid sisaldavad rohkemat kui sõnasõnaline tähendus. Lause "Eestis saab sünnitada ka põllu peal" sisaldab selle ütleja isiklikke seoseid oma perekonna ajalooga.

Ütleja enda jaoks on tegemist  looga, kuidas keegi kunagi päriselt põllul sünnitas. Teiste jaoks aga kõlab "põllu peal sünnitamine" ettepaneku või tõdemusena, et Eesti maapiirkondades polegi sünnitushaiglaid vaja, sest saab ju ka teisiti hakkama.

Kujundlik sõnakasutus tähendab, et sõnum ei jõua alati kohale nii, nagu kujundi kasutaja seda ise sooviks. Kui kunstiteoses, näiteks romaanis, novellis või luuletuses on mitmetimõistetavus teose tugevuseks, siis igapäevastes suhtlusolukordades võivad kujundid hakata elama täiesti oma elu.

Teisalt oleks elu ütlemata igav, kui meie keelekasutus oleks tavapärane ja kuiv. Leidkem siis kannatlikkust, et kujundeid lahti mõtestada, ja tajugem ka paremini suhtlusolukordi, et kujundid ei muutuks elevantideks portselanipoes, kes lammutavad ära meie jutu tegeliku mõtte. 

Kuulake varasemaid säutse siit. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: