Pärnu Punases tornis saab näha haruldast relvakollektsiooni

Pärnu kunagise ordulinnuse ainsas säilinud tornis ehk Punases tornis eksponeeritakse sel suvel unikaalset ajalooliste relvade kollektsiooni.

Ajaloohuviliste ees on erakogu, kuhu kuuluvad vanad relvad ja kaitsevarustus Jaapanist, Indiast ja Pärsiast, samuti mitmest Euroopa riigist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vanglana kasutusel olnud Punase torni kahel korrusel on vaatamiseks väljas 70 originaaleset.

Esimesel korrusel eksponeeritakse idamaade relvi ja turviseid perioodist 7.-19. sajandini. Väljas on näiteks samuraide relvad ja turvised.

Torni teine korrus on Euroopa päritolu raudrüüde ning mõõkade päralt.

"Meil on siin mõned haruldased eksponaadid. Meil on siin kuninga kinnas. Meil on väga hea Merovingide mõõk perioodist 600-650. aastani. Meil on surmanuhtluse mõõk, millega hukati inimesed, kes röövisid," selgitas relvakollektsiooni omanik Peter Mustonen.

Peter Mustonen on relvi kogunud 25 aastat. Esemed on peamiselt hangitud muuseumide korraldatud oksjonitelt, mida korraldatakse igal pool maailmas.

Kunstiharidusega mees ise hindab relvade juures nende kvaliteeti.

"Mis mõte on inimese peas, kui ta teeb mingi asja. Kui ta mõtleb hästi, siis ta teeb väga ilusad asjad, see on põnev. Kui selle objekti kvaliteet on hea, siis meeldib see minule ka," rääkis Mustonen.

15. sajandil ehitatud Punane torn on aastaid olnud huvilistele suletud, nüüd leiti hoonele sobiv rakendus. Relvanäitusele sarnast eksklusiivset väljapanekut pole Pärnus varem olnudki.

"Rohkem mulle meeldibki see, et siin on igast vallast natuke ja ei ole sellist tüütut nö ühe eseme lõputute variatsioonide näitamist, vaid ongi väga terviklik ja ülevaatlik näitus," rääkis Pärnu muuseumi direktor Aldur Vunk.

Näitus jääb avatuks kuni 15. augustini.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: