Peeter Helme raamatusoovitus. "Saladuslik tsaar" jätkub ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Müstiline objekt A/2017 U1 ehk 1I/'Oumuamua.
Müstiline objekt A/2017 U1 ehk 1I/'Oumuamua. Autor/allikas: Alan Fitzsimmons/ISAAC NEWTON GROUP LA PALMA

Reidar Andreson, J. J. Metsavana, Kaisu Ann Karukäpp, Mann Loper, Tea Roosvald, Maniakkide Tänav - "Saladuslik tsaar 5. Droonide mäng"

Fantaasia, 2018. 287 lk.

Hõikasin vist eelmist "Saladusliku tsaari" raamatut tutvustades välja, et tegu olla sarja viimasega. Pean nüüd oma sõnu sööma. Nimelt on autorite kollektiiv koosseisus Reidar Andreson, J. J. Metsavana, Kaisu Ann Karukäpp, Mann Loper, Tea Roosvald ja Maniakkide Tänav andnud välja järjekordse kaantevahe pealkirjaga "Saladuslik tsaar 5. Droonide mäng".

"Saladuslik tsaar" on asja eestvedaja, Maniakkide Tänava, ulmejuttude kirjutamise töötoast alguse saanud raamatusari. Esimene osa ilmus 2012. aastal ning oli jutukogu nagu ka sarja teine osa alapealkirjaga "Duumioru lood". Kolmas, "Kettmõõgaga mõõdetud maa" ning neljas, "Kui rumalad surid", on seevastu romaanid. Nüüd kirjastuse Fantaasia üllitatud viies köide, "Droonide mäng", on samuti jutukogu.

Kõiki neid lugusid seob üks maailm, keskne narratiiv tulevikust, mil üks kummaline asteroid hävitab elu planeedil Maa, nagu meie seda tunneme ning katastroofi elab üle vaid väike osa inimkonnast, kelle seas aga eestlased moodustavad saatuse tahtel ebaproportsionaalselt suure osa.

Sõltuvalt autori temperamendist, huvidest ja kirjutamisoskusest on sellesse maailma aastate jooksul kirjutatud terve hulk seiklusi, avatud toimuva taustu ja erinevaid tahke, mängitud eri tegelastega ja pakutud lugejale palju lusti. Mõni köide on olnud naljakam ja absurdimaigulisem, mõni aga tõsiulmelisem.

Viies köide liigitub pigem viimaste hulka. Kuigi siingi teeb kaasa tänapäeva Eesti ulme esihumorist Metsavana, on "Droonide mängu" eesmärgiks pigem avada seni selgitamata jäänud taustu, sõlmida kokku lahtiseid otsi ning lõpetada vähemalt mõned varasemate köidete arengulood ning lappida  augud, mis on tekkinud sellest, et aegade jooksul on väga erinevad autorid neid lugusid kirjutanud.

Üldjoontes see õnnestub, kuigi kirjutamine tekitab muidugi uusi küsimusi. Tea Roosvaldi "Kaksteist jalga põlle all" räägib näiteks sellest, mis juhtub "Saladusliku tsaari" maailmas Lätis, mille on suuresti enda alla haaranud asteroidiga saabunud võõreluvormid. See on huvitav ja tore ning lugu toimib täiesti iseseisvana, kuid siiski – mõeldes juurde, mida autorid varem on kirjutanud, tahaks jällegi mingeid taustu, põhjuseid ja põhjendusi teada.

Sama kehtib kogumiku nõrgima, Reidar Andresoni loo "Koidik vereval pinnal" kohta. Teksti keelelist nõrkust kõrvale jättes häirivad eelkõige loogikaaugud, mis ei lase Marsil hargnevat lugu kuigi kergelt "Saladusliku tsaari" maailma mahutada. Või kui, siis lootusega järjele, nii et kerkivad küsimused saavad vastuse. Ülejäänud jutud siiski pigem täiendavad ja lõpetavad teemasid, kui avavad uusi.

Kuid see kõik ei tähenda, nagu oleks sari nüüd valmis. Enne raadiostuudiosse tulekut konsulteerisin ettevõtmise eestvedaja Maniakkide Tänavaga, kes kinnitas, et lõpust on asi kaugel – vähemalt kaks köidet "Saladuslikku tsaari" ilmub veel, üks kogumik lausa õige pea. Nii et "Saladusliku tsaari" fännid ei pea pettuma, teie lemmik ei kao veel kuskile! Ja kes pole seda sarja avastanud, siis soovitan – tegu on üsna ainulaadse ettevõtmisega mitte ainult Eesti ulme kontekstis vaid Eesti kirjanduses üldisemalt. Ei juhtu just sageli, et aastate jooksul vahelduv seltskond autoreid ehitaks nõnda järjekindlalt üht üha kasvavat ja täiustuvat kirjandusmaailma, millesse vähemasti minul on küll lugejana alati uuesti hea meel sukelduda.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: