Jaapani löökpillivirtuoos Kuniko Katō naaseb Eestisse ({{commentsTotal}})

{{1527244080000 | amCalendar}}
Kuniko Katō
Kuniko Katō

Kuniko Katō annab Eestis kaks kontserti: 2. juunil Tartus Jaani kirikus, kus kavas on Johann Sebastian Bachi looming ning 4. juunil Kumu auditooriumis, kus lisaks Bachile tulevad esitusele Arvo Pärdi ja Steve Reichi teosed.

Eesti muusikasõpradele ei ole Kuniko Katō nimi tundmatu. Seekord jõuab Kuniko Eestisse Euroopa kontsertreisi raames, esinedes Kumu auditooriumis ning talle endale väga südamelähedaks saanud Tartu Jaani kirikus, kus on salvestatud ka 2017. aastal Suurbritannia plaadifirmas Linn Records ilmunud duubelplaat "J. S. Bach – Solo Works for Marimba".

See Kuniko järjekorras neljas sooloalbum võitis Linn Recordsi 2017. aasta parima albumi tiitli ning jõudis Jaapanis klassikalise muusika valdkonnas müügiedetabeli tippu. Tähelepanu on album äratanud just oma erakordselt kõrge mängu- ja salvestuskvaliteediga, milles Bachi muusikast lähtuv intellektuaalsus ja Kuniko meisterlike lööpilliseadete kõlatundlik emotsionaalsus on Jaani kiriku loomulikus akustikas võimelised looma ainulaadse, sügavalt puudutava elamuse. Tähtsat rolli on selles kõiges mänginud ka maailmatasemel salvestustehnika ning helirežissöör Yuji Sagae, kellega Kuniko teeb koostööd ka Eestis toimuvate kontsertide ajal.

Kuniko jäägitu pühendume oma instrumendile ja huvi uue muusika vastu on teda viinud isiklikult kokku mitmete tänapäeva tunnustatud heliloojatega, sealhulgas Steve Reichi ja Arvo Pärdiga. Maestro Pärdi heakskiidul on Kuniko mõned tema tuntuimad teosed (Cantus Benjamin Britteni mälestuseks, Spiegel im Spiegel, Für Alina, Fratres)  seadnud ka löökpillidele ning salvestanud heliplaadile "Cantus" (2013, Linn Records).

Kuniko Katō, kunstnikunimega Kuniko õppis legendaarse Jaapani löökpillimängija Keiko Abe juures Tōhō Gakueni Muusikakoolis Tōkyōs ja Robert van Sice juhendamisel Rotterdami Konservatooriumis ning on esimene löökpillimängija, kes sel alal lõpetas konservatooriumi cum laude. Kuniko on pärast muusikaõpinguid elanud ja töötanud üle kümne aasta Euroopas, käesoleval hetkel resideerib ta USAs. Aastal 1996 võitis ta Darmstadti Muusikaülikooli poolt välja antava prestiižse Kranichsteineri muusikapreemia ja II preemia Leigh Howard Stevensi rahvusvahelisel marimbakonkursil USAs.

Kuniko on arranžeerinud löökpillidele selliste maailma tuntud heliloojate teoseid nagu näiteks Franco Donatoni, James Wood, Tōru Takemitsu, Iannis Xenakis, Seiji Ozawa, Steve Reich, Unsuk Chin, Arvo Pärt. 1997 salvestas ta Londonis James Woodi Marimbakotserdi; salvestus sai kõrge hinnangu BBC-lt, 1999 andis ta välja oma esimese sooloalbumi "To the Earth″.  2005.a osales Kuniko James Woodi muusikalise lavateose "The Pure Land" (Jōdo) Jaapani esietendusel, mis kujunes üheks tema algava karjääri tipphetkeks. 2011 ilmus CD "kuniko plays reich" helilooja 1980. aastate minimalistlikus stiilis teostega, millest kujunes aasta enimmüüdud album.

2013. aastal tegi Kuniko koostööd Arvo Pärdiga ning andis välja palju tähelepanu ja tunnustust pälvinud heliplaadi "Cantus". Aastal 2013 sai ta ka prestiižse Keizō Saji auhinna, mida annab välja Jaapani Suntory Kunstifond. 2017.aastal ilmus Kuniko neljas sooloalbum "J. S. Bach – Solo Works for Marimba", mis salvestati Tartu Jaani kirikus.

Lisaks regulaarsetele soolokontsertidele Euroopas, Aasias ja Ameerikas on Kuniko üles astunud ka mitmete orkestrite ja ansamblite koosseisus: Saitō Kineni festivali orkester, ansambelid Nomad (Jaapan), Ictus (Belgia) jt. Kuniko on teinud koostööd ka mitmete kuulsate tantsijate ja koreograafidega nagu Megumi Nakamura, Satoshi Miyagi, Makoto Hirayama, ning Za Ondekoza taiko-trummaritega. Ühtlasi teeb Kuniko kontserditegevuse kõrval aktiivset pedagoogitööd, juhendab meistriklasse üle kogu maailma ning osaleb heategevuslikes projektides.

Kontserte korraldab MTÜ Ars Orientalis koostöös Kuniko Kato Art Projects'i ja KUMUga.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: