Keelesäuts. Emotsioonidetektor ehk Tundetabaja ({{commentsTotal}})

Aju saab halbade emotsioonide vältimiseks ette valmistada.
Aju saab halbade emotsioonide vältimiseks ette valmistada. Autor/allikas: cookerlypr.com

Pärast mõne teksti lugemist on enamasti asjakohane küsida, mis tunde see tekitas. Kuidas meeldis? Mis mulje jäi? Sealjuures on võimalik, et lugejatena sõnastame oma esmamulje kiirustades, olles tekstis tegelikult peituvatest tunnetest mõnevõrra või siis täielikult mööda vaadanud.

Ka tänapäevane kirjalik suhtlus, näiteks sotsiaalmeedias või e-kirjade vahendusel, kipub tihtipeale olema tundeküllane. Eesti Keele Instituut on loonud abivahendi, mis aitab tekstidest tunded üles leida. Täpsemalt on tegemist Emotsioonidetektoriga, mille veebiaadress on pikk ja keeruline, aga mille iga raadiokuulaja otsingumootoriga internetist kiiresti üles leiab.

Mida siis Emotsioonidetektor võimaldab? Näiteks on keeleuurijad selle abil kindlaks teinud, et Lennart Meri ja Arnold Rüütli presidendikõned sisaldasid häid tundeid, president Ilvese omad aga ei kippunud kuulaja hinge väga paitama, president Kaljulaidi kõned aga pöördusid tagasi helgemate toonide suunas.

Tegin samuti väikese katse ning vaatasin järele, milline on siis viimasel ajal palju kõneainet pakkunud liikumise Eesti 200 manifest. Selgus, et tegemist on ülekaalukalt häid tundeid sisaldava tekstiga, kus rohkelt sõnu, nagu "julge", "eesmärk", "areng" jne. Mõistagi ei piisa ühe teksti iseloomustamiseks pelgalt selles sisalduvate sõnade eritlemisest, aga mingisuguse või õigemini päris kirju pildi Emotsioonidetektor siiski pakub. Masina enda nime võiks aga ära muuta ja öelda Emotsioonidetektori asemel näiteks Tundetabaja.

 Kuulake varasemaid säutse siit.  

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: