Kreisi arhitektuuripreemia läks Jiri Tinterale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jiri Tintera
Jiri Tintera Autor/allikas: YouTube

31. mail pärjatakse Valga linnaarhitekt ja TTÜ Tartu kolledži lektor Jiri Tintera perekond Kreisi arhitektuuripreemiaga. Preemia suurus on 3500 eurot.

Ehkki kõik Eesti maakonnalinnad kahanevad hoogsalt, on Tintera asunud jõulisemalt kui keegi teine võitlema  elukvaliteedi eest linnas, mille keskuse väärtust tunnistab muinsuskaitseala staatus. Preemia põhjenduses seisab, et Tintera ühelt poolt teadlasena analüüsib olukorda, teiselt poolt püüab aga munitsipaalarhitektina leida lahendusi allakäigu pidurdamiseks, see tähendab: keskuse taaselavdamiseks.

Raskete valikute ees linnaarhitekt on kasutanud ka äärmuslikke vahendeid taotledes muinsuskaitsealuse, kuid lootusetu hoone lammutamist, et päästa ümbruskond. Hindamist väärt on tema püüe siduda kunagi terviku moodustanud piirilinnad Valga ja Valka taas ruumiliselt ühtseks. Tintera on saavutanud olukorra, kus riik ei korda enam selliseid vigu nagu kutsehariduskeskuse rajamine Valga äärelinna jättes kesklinna lagunema tühjad hooned. Riigigümnaasium tuli ja Priimetsa kool tuleb kesklinna mälestistesse. See on oluline eeskuju teistele maakonnalinnadele Eestis.

Preemia määranud fondi nõukogu esimees Mart Kalm leiab, et on imetlusväärne, kui Praha tehnikaülikooli lõpetanud tšehhi arhitekt võtab südameasjaks eestlaste poolt ilma hooleks jäetud, kuid tegelikult suure potentsiaaliga Valga uuesti inimkeskseks muuta.

Perekond Kreisi fondi preemia on varem pälvinud arhitektuuriteadlane Ingrid Ruudi (2017), arhitektid Andres Põime (2016), Katrin Koov (2015), Toomas Rein (2014), Ülevi Eljand (2013) ja Rene Valner (2012).

Perekond Kreisi Fond, mille asutas varalahkunud arhitektide Hanno ja Erki Kreisi ema Heljo Kreis, annab välja arhitektuuripreemiat eesmärgiga väärtustada eesti arhitektuuris peavoolust kõrvalejäänud huviäratavaid ilminguid ja alternatiivseid praktikaid. See on esimene Eestis elava perekonna poolt loodud arhitektuuri toetav fond. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: