Ajaloomuuseumis räägitakse Eesti perenimedest ({{commentsTotal}})

{{1527858780000 | amCalendar}}
Eesti Ajaloomuuseum talvel.
Eesti Ajaloomuuseum talvel. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Eesti Ajaloomuuseumi sarja "Asja armastajad" hooaja lõpetab perekonnanimede teemaline õpituba. 9. juunil kell 13 toimub Maarjamäe lossis õpituba "Perekonnanimede kujunemisloost". Õpitoa viib läbi genealoog Fred Puss Eesti Isikuloo Keskusest.

Eesti talurahvale pandi perekonnanimed 1820.-1830. aastatel. Seni oli talupoegi kutsutud talu-, lisa- või isanime ning eesnime järgi. Kuna nimede panek oli seotud talurahva vabastamisega, siis kutsuti neid ka priinimedeks.

Kuidas perekonnanimed saadi, kui palju Eestis perekonnanimesid on pandud, palju neist on pandud vaid ühele perekonnale? Kas perekonnanimesid pandi üle Eesti igal pool samamoodi? Kuidas selgitada välja, mida nimi tähendab? Mis on saanud tänapäeval naljakalt kõlavatest nimedest nagu Pudrunahk ja Mullakannikas?

Sellest ja ka 1930. aastatel toimunud nimede eestistamise kampaaniast räägib Fred Puss õpitoas.

Ajaloolane Fred Puss on Eesti Isikuloo Keskuse (loodud 2000. aastal) asutaja ja juht ning Eesti Genealoogia Seltsi auliige. Ta on paarikümne aasta jooksul koostanud tuhandeid sugupuid, andnud loenguid üle Eesti ning välismaal, kirjutanud mitmeid artikleid genealoogiast ja perekonnanimedest. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: