Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valga muuseumis saab näha kõige kõrgemal olnud Eesti lippu

Teaduskeskus Ahhaa lennutas 24. veebruaril Eesti 100. sünnipäeva auks 35 kilomeetri kõrgusele Eesti lipu, mis maandus Läti pool piiri Ruhja lähedal. Seetõttu otsustati trikoloor anda selle mäluasutuse fondi, mis uurib ja kajastab Eesti ning Läti piiriala lugu.

24. veebruaril saadeti Eesti lipp Ahhaa juurest stratosfääri poole teele. Kaasas oli ka pisike Legomees, et trikoloori kõige kõrgemasse punkti heiskamist näeks ka mõni tunnistaja. Palli külge kinnitatud lipp jõudis 35 kilomeetri kõrgusele kahe tunniga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd on Valga muuseumis näha nii lipp kui ka Legomehike ja kõik muu, mis lennuks vajalik oli. Tavalise trikolooriga võrreldes on see lipp oluliselt kergem.

"Tellisime tehaselt kergema lipu. Valmistasime musta kasti, mis oleks võimalikult külmakindel. Panime sinna sisse kaks kaamerat ja GPS-süsteemi. Iga kilo oli arvel. Kõige suurem ilmastikuõhupall, mille me Eestis leidsime, suutis kanda kaks kilo," selgitas Ahhaa turundusspetsialist Saile Mägi.

Lipp viibis õhus pisut üle kolme tunni ja läbis ligi 139 kilomeetrit.

"Kui maalt teele saatsime, oli pall 2,5-meetrine. Stratosfääris on õhk hõredam ja pall paisus 15 meetri laiuseks. Suutsime ära vaadata ka selle, et lõhkemine toimus Tõrva kohal. Kui õhupall katki läks, võttis töö üle langevari, mis pehmendas maandumist. Tuulte abil kandus ta üle Läti piiri Ruhja lähedale," kirjeldas Mägi.

Lipp leiti Ruhja lähedalt metsateelt. Sümboolne lend üle Eesti Lätti on nüüd kajastatud Valga muuseumis.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: