Peeter Helme raamatusoovitus: Miska Rantanen - "Kalsarikänni"

Õlu
Õlu Autor/allikas: PM/SCANPIX

Tõlkinud Mihkel Mõisnik. Post Factum, 2018. 183 lk.

Kummaline küll, aga alles kolm nädalat tagasi rääkisin siinsamas joomisest. Täpsemalt joomisteemalisest raamatust. Siis soovitasin ja kritiseerisin Mark Forsythi "Purjutamise lühiajalugu", nüüd aga lugesin suure vaimustusega läbi Miska Rantaneni teose "Kalsarikänni. Mõnus elu Soome moodi", mille on eestindanud Mihkel Mõisnik ja välja andnud kirjastus Post Factum. Nii et tänagi räägin siin joomisest.

Erinevalt "Purjutamise lühiajaloost" ei leidnud ma "Kalsarikännis" midagi kritiseerimisväärilist. Nagu saan aru, siis põhjanaabrite juurest sisse ostetud kujundus on ilus ja rõhutab hubasust, tõlge on loomulik ja mõnus ning – see on võib-olla teose juures suurim üllataja – ei ole tegu joomist propageeriva teosega.

See vajab kindlasti põhjalikumat selgitust, kuid alustame algusest. Nimelt – mis on kalsarikänni. Sõna esimene pool, ehk kalsari, on soome slängisõna, mis tähistab aluspüksi. Seda itaalia sõnast calzone tuletatud ja rootsi keele kaudu soome keelde tulnud sõna võiks eesti keelde näiteks tõlkida kui "alukad" või "allarid"... Rootsi päritolu on ka liitsõna teine pool känni ning selle eestikeelne vaste on kas "joove", "peatäis" või "jomm". Midagi sellist.

Kokku moodustub igatahes "alukajoove", nagu sõna on vahepeal ka tõlgitud, kuid et Miska Rantanen on nähtuse ümber ehitanud terve elufilosoofia – või vähemalt selle paroodia – on omamoodi asjakohane, et mõiste on jäetud tõlkimata.

Ja siit tulenebki minu väide, et teos ei propageeri joomist. Jajah, see raamat seletab küll lahti, mida kujutab endast ehtsoomelik nähtus, kus kodus alukates istudes tõmmatakse nina täis, kuid nagu iga asjaga, nii on ka kalsarikänniga nõnda, et selle sisusse süüvides selgub, et asi on keerulisem kui esmapilgul paistab.

Ei – autor ei ehita siiski mingit pseudofilosoofiat eimillegi peale, vaid katsub tõsimeeli, kuid siiski muigega suunurgas, aru saada sellest, miks kodus iseenda seltsis trimpamine on Soomes sedavõrd keskne, et selle jaoks on lausa leiutatud oma sõna. Sest olgem ausad – üksi joomist harrastatakse mujalgi.

Põhjused on Rantaneni meelest osalt Soome looduses ja keskkonnas, osalt aga inimeste meelelaadis kinni. Miks just ja kuidas täpselt – seda võib igaüks lugeda ise. Kuid kõige huvitavam selle 183-leheküljelise teose puhul ongi autori võime rääkida küll joomisest, tutvustada selle tehnikaid, tausta, nippe ning nähtuse naudingut ja mõnu, kuid teha seda ometi nii, et raamatu lõpust jääb kõlama eluterve sõnum: üksi joomine peab olema mõistlik ja mõõdukas, lõõgastav, kindlasti mitte arutu tinutamine, mis päädib enda sisikonna välja oksendamise või räige pohmakaga järgmisel hommikul, vaid tõesti aeg iseendale, aeg aja maha võtmiseks, aeg enda leidmiseks, kogumiseks, turgutamiseks ning päevatöödest rahunemiseks.

Ja – see on teose viimane tähelepanek – kui seda kõike võib saavutada ilma alkoholita, on inimene saavutanud vaimse kirgastumise. Kuid et elu tuleb mõnusalt võtta, ka vaimse kirgastumise nimel ei maksa end ära katkestada. On siiski täitsa mõistlik kiskuda töölt koju jõudes seljast tööriided, panna selga mõnusad alukad või pidžaama ning rüübata näiteks teleka ees pool pudelit veini ja mõned õlled, et olla järgmisel päeval taas võimeline pistma rinda maailmaga.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: