Rakvere teatris avatakse hooaja kaks viimast näitust ({{commentsTotal}})

Regina-Mareta Soonsein (vasakul) ja Reigo Kuivjõe.
Regina-Mareta Soonsein (vasakul) ja Reigo Kuivjõe. Autor/allikas: kollaaž

Rakvere teatris avatakse käimasoleva hooaja jooksul veel näitust. 28. juunil kell 17.17 avatakse Regina-Mareta Soonseina näitus "See, mida sa ei näe" ning 4. juulil kell 18.18 Reigo Kuivjõe kunstikogu väljapanek pealkirjaga "Ma Ei Tea Mis".

Regina-Mareta Soonsein (s. 1991) on lõpetanud Tartu Kunstikooli illustraatori eriala ja jätkab õpinguid Tartu Kõrgemas Kunstikoolis maali erialal.

Eneseväljenduse otsingud on aga juhatanud ta graafika juurde – linoollõikeni, mis võimaldab manipuleerimist tundliku lõikejoonega, et kujutada mateeria ja valguse igimuutuvas sümbioosis sündivat vormi.

"Graafiliste tööde fookuses on vormi otsiv voolav mateeria – inimkeha, mis on oma puhtas ilus ja dünaamilisuses üks lummavamaid orgaanilisi vorme. Me pole vaid eraldiseisvad üksikud indiviidid, vaid lakkamatus dialoogis enese ja ümbritsevaga, moodustades koodi, mida ehk palja silmaga ei näe, kuid tajume sügaval hingelisel tasandil. Kompamine tunnete ja kujutistega tundmatuses – kohas, mida teadus alles hakkab avastama – valguse ja energia mõjutamist inimeste energiaväljas. Analüüsida enda taju ning tundeid ja selle muundumist metafüüsilises ja sotsiaalses tandemis. Oluliseim on see, mida me ei näe," ütles Soonsein teatriseinte vahel avatava näituse kohta ise.

Näitus on avatud Teatrikohvikus.

Teatri fuajees ja väikses majas on välja pandud Reigo Kuivjõe erakunstikogu. Reigo on tänaseks korraldanud viis näitust pagulaskunsti teemadel, kuid umbes sama palju aastaid tagasi hakkas tema juurde leidma teed ka kaasaaegsem kunst. Tema sõnul just sellised kergelt napakalt sürrealistlikud ja abstraktsed tööd, mis talle meeldivadki.

"Kuigi igast tööst ei pruugi esmapilgul aru saada ning mõnele ei saa pihta isegi mitmekordsel vaatamisel, on igas näitusetöös sees midagi sellist, mis on mind piisavalt mõjutanud, et tahtsin neid endale soetada. Näituse segasena tunduv pealkiri "Ma Ei Tea Mis" on ajendatud prantsuse kunstiteadlaste terminist je ne sais quoi (tõlkes: ma ei tea mis), mis tuli laialdaselt kasutusele 17. sajandi lõpus Prantsusmaal, muutudes kunstiteoreetiliseks terminiks ning leides kasutust ka Briti autorite hulgas. Selle järgi ei peagi igast kunstiteosest otsima laiemat mõtet, sest seda ei pruugigi seal olla. See väljend tähistab mingit omadust, oskust või võimet, mida on võimatu seletada, kuid mille olemasolu annab kunstiteosele või selle esitajale midagi sellist, mis lisab meeleliselt tajutava, erakordse kunstilise lisaväärtuse. Teose vaatamisel võib saada kunstilise naudingu ka ilma leitava mõtteta," kirjeldas Kuivjõe.

Näitusel on eksponeeritud kunstnike nagu Leonhard Lapini, Jüri Arraku, Raul Meele, Enn Põldroosi, Marko Mäetamme, Kaido Ole, Kiwa, Jaan Toomiku, Peeter Alliku ning paljude teiste tööd.

Avamine on Baltoscandali külalistele mõeldes nii inglise kui ka eesti keeles.

Näitused on avatud sügiseni.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: