Algav Baltoscandal lubab üllatada, ERR jälgis Brüsselis kammerooperi proovi

Rakveres algava Baltoscandali kunstiline juht Priit Raud lubab üllatusi nii karastunud teatripublikule kui ka festivali esmakülastajatele. "Aktuaalne kaamera" külastas Brüsselis prantsuse lavastaja Joris Lacoste kammerooperi Encyclopédie de la Parole proovi ja leidis lavalt vastuolulise episoodi Tallinna ööelu varamust.

Lauljad ja pianist tegid Brüsseli Kuninglikus Flaami Teatris parajasti proovi. Vokalistidel oli keeruline ülesanne taasesitada võimalikult täpse kõlaga helisalvestisi 24 Euroopa Liidu ametlikus keeles. Need on piinlikud, kurvad või vägivaldsed tekstid, mis ei ole mõeldud taasesitamiseks.

"Otsustasime kasutada helisalvestisi, mida parema meelega ei kuulaks. Me töötame lindistustega, kus inimesed räägivad paljudes erinevates olukordades. See on nagu väike ooper," rääkis lavastaja Joris Lacoste.

Helilooja Pierre-Yves Macé sõnul on peaaegu võimatu seda täpselt laulda. "See käib väga kiirelt, miski ei kordu."

Horvaatiast on üles korjatud lindistust meditatsioonist, Maltalt tuleb laval esitamisele poliitiline kõne. Sobiva helilõigu leidmiseks Eestist kuulati läbi 50 klippi. Lõpuks leiti väga huvitava hääletämbriga lindistus.

Sõelale jäi YouTube´i postitatud episood Kultuuritolmu festivalilt. 2014. aasta suveööl salvestati video, mis tekitas avalikkuses küsimusi politsei jõukasutamisest väidetavalt korda rikkunud festivalikülastaja kallal.

Baltoscandali kunstiline juhi Priit Raua sõnul näitabki see, et ka muusikateatrit võib teha väga kaasaegselt, noortele midagi pakkuvalt.

Juubelihõnguline Baltoscandal, mis toimub tänavu 15. korda, kutsub Rakverre mõnedki Euroopa teatritegijad, kelle varasemate töödega on Eesti publik kohtunud. Ka Joris Lacoste oli möödunud Baltoscandalil oma lavastustetsükli teise tööga.

"Kavas on palju üllatusi kõigile. Mitte et ta sobib kõigile, aga üllatusi on kõigile nii suurtele teatriarmastajatele kui ka esmakordsetle," lubas Priit Raud.

Baltoscandal toimub Rakveres kolmapäevast laupäevani.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: