Sanna Nuutineni ja Kaisa Vuorineni ehtenäitusele juhatavad Tallinna tänavatele peidetud ehted ({{commentsTotal}})

Eksponaat Nuutineni ja Vuorineni näituselt.
Eksponaat Nuutineni ja Vuorineni näituselt.

Näituse keskmes on mõttemaailmad ja kaardid. Nuutinen ja Vuorinen on mõelnud Tallinnale ja sellele, mida see Helsingist vaid umbes 80 kilomeetri kaugusel asuv linn nende jaoks tähendab. "Me oleme seda linna palju kordi külastanud, kuid sel korral püüame Tallinna näha ehtekunstniku silmade läbi ja leida sellele iseloomulikke paiku." Lisaks peidavad nad näituse raames Tallinna tänavatele ehteid.

Peidikud saavad olema pisikesed, kuid silmaga nähtavad, ja nende leidmiseks on vaja kaarti või vihjeid. Tänavale peidetud ehted juhatavad leidja A-galeriini.

"Töö mängib enamiku inimeste elus suurt rolli. Kes ei tööta, sel pole ka raha.
Raha, töö ja võistlemine on minu ehete kesksed teemad. Ma mõtlen neist tihti. Enamiku ehete valmistamiseks olen kasutanud aeganõudvat ja töömahukat Jaapanist pärit mokume gane tehnikat, mis seisneb eri metallikihtide liitmises. Ehetel olevad mustrid on pärit kirbuturgudelt leitud spordimedalitelt. Ehete pealispinnal teevad inimesed kuldmedalite nimel rasket tööd," kirjeldas Vuorinen.

Mündid sümboliseerivad tema sõnul väikseid rahasummasid. "Neid võib tihti tänavatelt leida, kuid sageli ei vaevu inimesed liiga väikese väärtusega münti üles korjama. Mul on kodus kausitäis münte, mida ma ei saa enam poes kasutada, sest need on käibelt kadunud. Need on tehtud mitmesugustest metallidest ja nende väärtust on raske hinnata. Mõned minu ehted on valmistatud müntidest. Ma annan neile oma (käsi)töö kaudu uue elu ja väärtuse."

Nuutinen selgitas, et kõik algab ühest kaardist: maismaa, vesi, koordinaadid.

"Sellele lisanduvad piirid ja müürid. Müürid lahutavad, kaitsevad või ähvardavad. Kes ehitas müüri ja milleks? Kellel on lubatud teisele poole minna? Ühel pool müüri võib olla õnn, kuid teisel pool on midagi muud. Sõnad said valitud nüüdisaegsetest meediaväljaannetest. Need on möödaminnes tehtud märkused aktuaalsete teemade – liikumiste, piiride ja poliitika – kohta.

"Hõbeehetena annavad need meile rohkem aega, et mõtiskleda sõnade laiema tähenduse üle. Ma valisin välja eri paikade koordinaadid. Mõned neist juhatavad väljamõeldud müüride või piirideni, mis asuvad keset merd ja ookeane. Teiste taga on päris müürid. Mõned juhatavad aga müürideni, mille aukudest võib leida ehteid. Kuhu sina müüri ehitaksid? Või sooviksid sa hoopis mõne müüri lammutada?" kirjeldas Nuutinen.

Vuorinen ja Nuutinen peitsid Tallinna tänavatele hulga pisikesi ehteid. Teekond algab sadamaterminalist ja lõppeb Pikal tänaval, A-galerii lähedal. Ehete leidmiseks tuleb külastajal uurida näitusel olevaid fotosid. Nende meeleste on huvitav näha, kui kauaks ehted tänavatele jäävad.

Näitus avatakse reedel, 13. juulil kell 18.00.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: