Gudrun Koppel avab Hobusepea galeriis näituse kummastustest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Kuigi tähtede liikumine taevas on illusioon, mille põhjustab meie endi pöörlemine, näikse täiesti reaalne olevat – Kummastused".

Kolmapäeval, 11. juulil 2018 kell 18.00 avab Gudrun Koppel (1989) Hobusepea galeriis näituse "Kuigi tähtede liikumine taevas on illusioon, mille põhjustab meie endi pöörlemine, näikse täiesti reaalne olevat – Kummastused".

Kummastus on kunstis kasutatav võte, läbi mille toimub objekti väljatoomine tajumise rutiinist. Asjad rebitakse lahti harjumuspärastest seostest. Tagajärjeks on objekti eriline tajumine, mitte äratundmine.

Näitus on mõtteline jätk kunstniku eelmisele, 2016. aastal Draakoni galeriis toimunud näitusele "Kõik mis on maa oli kunagi taevas".

"Aeg muutub, ruumis toimuvad ümberpaiknemised ja meelevaldsed manipulatsioonid. Moodsa aja hävingut kajastavate ja tekitavate objektide graafilised kompositsioonid galeriis mängivad läbi arheoloogiat ja geoloogiat. Pealkiri "Kujutist nähakse ilma pea ja käteta ulatusliku hävingu keskel'', sest minevik dikteerib tuleviku. Iidsest Palmyra Kitot torni hauast Süürias, mille jäädvustas oma fotodel Louis Vignes aastal 1864, on Isise lahkumise järel alles vaid kõrb," rääkis Koppel.

"Graafilistel kompositsioonidel kujutatu on osutamine võimalikule arbitraarsele ajavälisele manipulatsioonile. Osutamine, sest taust ei oma mõtet, kõik on meelevaldne, force majeure," märkis ta. "Näiteks Kivitabamuse autod. Igavene alateadlik jutustus millegi tabamisest on tekitanud kummalise obskuurse narratiivi. Lähenemine, mis on efemeerne ja kaduv, millele on vastukaaluks maapõuest pärinevad kivimid, sest näikse, et kui miski on reaalne, on see pind, millel kõnnime. Kõik muu on silmale nähtamatu, samas talletatud – kutsun neid kummastusteks." 

Gudrun Koppel on visuaalkunstnik, kes kasutab oma töös peamiselt graafika ja foto vahendeid. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafika osakonna magistriõppe 2013. aastal. 2010. aastal täiendas ta end Aalto Ülikoolis, Soomes. Tema teoseid on mitmete galeriide, kunstikeskuste jm -institutsioonide kogudes Ameerika Ühendriikides, Hispaanias, Saksamaal, Itaalias, Belgias, Kanadas ja Poolas. Gudrun Koppel on Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Vabagraafikute Ühenduse ja offset-lito­graafia töökoja "Ubu Noir" liige.

Näitus jääb avatuks kuni 6. augustini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: