Taani ülikooli raamatukogu ajaloolistelt teostelt leiti arseeni

Pilt on illustreeriv
Pilt on illustreeriv Autor/allikas: AP/Scanpix

Taanis leiti ülikooli raamatukogu raamatutelt jääke arseenist, mis on inimesele eluohtlik mürk.

Taani teadlased uurisid kolme haruldast raamatut 16. ja 17. sajandist, kuid avastasid suureks üllatuseks, et teosed on kaetud arseeniga, vahendas Sky News.

Raamatuid uuriti selleks, et näha, kas nende kaaned on tehtud keskaegsetest käsikirjadest, nagu raamatuköitjatel vanasti kombeks oli. Teadlased jäid ladinakeelsete tekstide lugemisel hätta, sest need olid kaetud rohelise kihiga. Lõuna-Taani ülikoolis läbi viidud röntgenianalüüsid näitasid, et raamatukaasi katab märkimisväärne arseenikiht, mis on üks ohtlikumaid mürke maailmas.

"Sel hetkel, kui me lasime röntgenkiire läbi raamatute, nägime me tohutut arseenikogust," rääkis professor Kaare Lund Rasmussen.

Teadlased usuvad, et arseenikiht kattis raamatuid, et kaitsta neid kahjurite ja putukate eest.

Raamatud said külge ohutusmärgid ja neid hoitakse nüüd ventileeritud kapis. Mürgiste teoste sisu loodetakse digitaliseerida, et vähendada nende käsitlemist.

Arseen on tuntud mürk, mille suurtes kogustes sissehingamine võib põhjustada surma. Kantserogeenne arseen võib põhjustada naha-, kopsu-, põie-, maksa-, neeru- ja eesnäärmevähki. 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: