Eesti rahvamajade lugu jõuab "Mälutemplisse"

Tori jõe kaldal käivad näitemängu "Mälutempel" proovid. Ühislavastusega tähistatakse Eesti rahvamajade lugu. Koos koorilauljate, tantsijate ja muusikutega osaleb selles ligi 300 inimest.

Palavaga proove teha pole mingi lust ega lillepidu, aga kus sa pääsed, kui reedel tuleb publiku ette astuda. Nii möllavadki näitlejad juba eilsest Tori jõe kaunil kaldal. Tantsijad, koorilauljad, rahvamuusikud ja puhkpilliorkester teevad proove eraldi. Idee sai alguse kahe ja poole aasta eest. Mälutempli all peetakse silmas Eesti rahvamaja kui kultuuritemplit.

"Me oleme väga seotud mäluga ja me oleme väga seotud templiga. Sest meie jaoks kultuuritöö korraldaja Eestimaal on suur-suur väärtus rahvamaja ja kõik selle sees, see pärand. Siit selgub tõde, kes või mis on Eestimaa rahvamaja," rääkis "Mälutempli" projektijuht Tiina Tegelmann "Aktuaalsele kaamerale".

Loo kirjutas kokku Urmas Lennuk, kes on ka üks lavastajatest. "Need tegelased võib-olla on sellised, kes on Eesti rahvakultuurist tuntud alates Kalevipojast ja Lindast, ning lõpetades Teele-Tootsi ning Kõrboja Anna ja Pearuga," selgitas Lennuk.

Nii näevad vaatajad lavastuses peaaegu kõik oma ajaloost tuntud tegelased ära. Aga sellest tervikut kokku panna oli keeruline, tunnistas Lennuk. Kuidas aga kahe lavastaja koostöö käib, kumb jääb peale? "Õhtuti jääb peale minu sõna ja hommikul Urmase sõna. Ja platsi peal püüame viiki saavutada, nagu kombeks," sõnas lavastaja Tarmo Tagamets. "Urmas tegeleb rohkem sisulise poolega, mina tegelen rohkem välise poolega. Mina püüan näitlejaid suunata korrektselt ja kiiresti õigetesse nurkadesse, samuti koore ja lauljaid-tantsijaid. Kui kolmsada inimest on laval, ega ta nali ei ole jah. Kõigil peavad olema rõõmsad näod ja kõik peavad väga hästi aru saama, mis nad teevad laval. Homme hakkab meil selles see põhitöö pihta."

"Urmas Lennuk on kutsunud mind Tuuslari osa peale siia, aga mis sest lõpus välja tuleb, eks näis," avaldas näitleja Argo Aadli. "Eks ta on selline Lennuki Tuuslar, mitte see päris Kalevipoja Tuuslar. Eks ta selline vahelüli on, käib ja jahvatab siin. Peame selle kuumusega kuidagi hakkama saama. Ja koht väga ilus siin. Väga ilus, väga ilus. Ja kui see kõik orkestritega ja kooridega veel täitub ja publik ka tuleb, siis ma arvan, on täismäng."

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: