Arvustus. Palju meeldivaid pettumusi ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters

Uus raamat

Anna Tell

"Neli päeva Kabulis"

Inglise (varför?) keelest Eve Rütel

Tammerraamat

309 lk

Ärge pange tähele väga koledat esikaant. Libisege üle esimesest stseenist, kus vapper rootsi naisterahvas päästab kohaliku soldati kohalike tule alt.

See ei ole üldse mingi feministlik löömakas, lugege aga edasi.

Teid ootab ees palju meeldivaid pettumusi.

Siin pole kellelgi rootsi krimkas tavalisi kõhuhädasid, depressiooni, tööstressi. Kuigi mõni on lollakas, aga isegi lollakad on nad täiesti korraliku lollaka kombel, viitamata raskele lapsepõlvele, koolikiusamisele ja et kord loomaaias ütles kaamel böö.

Minu võlus raamat hetkel, kui peategelanna, Afganistani läbirääkijana okupeeriv Amanda Lund ära kirjeldatakse. Tütarlaps pakib ennast kokku, vaatab oma dokumendipilti ja ongi tehtud. Edasi mina muudkui pettusin ja läksin rõõmsamaks.

Jutt siis sellest, kuis kaks arulagedat Rootsi Kabuli saatkonna töötajat lähevad linna peale kätt hoidma, küll väga turvalises autos ja siis kaotsi. Tellitakse eelmainitud Amanda, kel küll kolmandiku raamatu peal väike kõhuhäda tekib, aga see pole tööstressist, uurima ja otsima.

Aga vaat suursaadik pole kuigi koostööaldis.

Kuni jääb vahele, et talt nõutakse kümme miljonit dollarit, sest jättis midagi tegemata. Aga ei taha öelda, mida, ja kui lõpuks ütleb, siis ei taha öelda, miks ja kui ütleb, miks, siis jätab ikka midagi ütlemata.

Tubli Amanda siis lahendab, muutudes iga leheküljega aina lahedamaks.

Samal ajal leitakse Stockholmis laip, kes on varem Kabulis töötanud. Kus siis omakorda uurimine asju aina imelikumaks ajab. Uurijatele vajub selga kuninglik bürokraatia ja ütleb, et ei selle Stockholmi laiba ega Kabulis kaduma läinute kohta tohi midagi lekkida. Riiklik saladus, hoidke kõik mokad maas.

Segasemaks ja ägedamaks aina läheb, tahaks edasi muliseda, aga, ennast korrates, krimka ja põneviku man oleks see kohutav sigadus. Ütleme labaselt, te kannatate ka pissihäda vähemalt kümme lehekülge veel, sest teil on põnev.

Ma räägin pigem vaimustavatest justkui kõrvalistest asjadest.

Näiteks kuis Rootsis kõige kõrgemal tasemel pidevalt rõhutatakse, et ärge kellelegi rääkige, aga iga kord, kui Amanda ülemus Bill läheb aru andma, on kohal jälle rohkem inimesi. Koosolekud teadupärast kipuvad kasvama.

Soovitan hoida käepärast rootsi-eesti tõlge, ükskõik mis kujul. Kui te just rootsi keelt ei oska, nimelt on rootslastel võimalik nime järgi ära arvata, mis ühiskonnaklassist keegi on. Mulle tundub see meelega ja lõbuga tehtud. Kuigi... meil oleks ju nii, et kui sa oled Salu ja lähed kohtuma Lõvipeaga, siis mõtled, tol kunagi perenimesid jaganud mõisnikul oli veider arusaamine naljast. Aga neil on vastupidi.

Siit leidsin mina tundmatu uudissõna "rakkerühm". Umbkaudu mõistatas küll ära ja iseenesest pole paha leiutis vastena task force'ile, ainult viimane võib tähendada ka midagi koletu suurt. Rootsi keeli on see tagasihoidlikumalt arbetsgrupp. Tühja sellega, aga tore oli teada saada, meie Riigikantseleis on kah mitu rakkerühma. Üllatuslikult on mõni neist oma tööga valmis saanud ja kinni pandud. Tuleb välja, et Vabariigis siiski on võimalik miski riigitöö ära teha ja laiali minna, seeasemel, et, ah, tühja kah.

Uudishimust mindi kaema, kes autor on. Selge. Kena naisterahvas, politseikomissar, kes on ise sellist Amanda-tööd teinud. Ime siis, kui raamatus pilgatakse lolle ülemusi, paberimajandust, diplomaatide vapustavat hooletust. Peenelt, nagu naisterahvale kohane.

Ja mõelda, see on tema esimene raamat! Juba nii hea! Loodetavasti tuleb ikka veel ja veel.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: