Suvemütoloogia. Rand ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Sel suvel räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme hommikuti Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast.

Nii mõnedki inimesed, kes sündind või elanud mere, jõe või järve ääres, igatsevad alati sinna tagasi, need inimesed teavad, mis on rand. See on see koht, kus vesi ja maa kokku saavad. Räägitakse, et  kõik inimesed, ka eestlased, põlvnevad kaladest. Ja siis ongi üsna mõistetav, et me küll elame kuival maal, aga meil on soov tagasi jõuda oma sünnipaika. Kuigi, kui unistama hakatakse, siis ikka öeldakse, et tahaks olla lind, mitte et, küll oleks tore, kui saaks olla kala, krabi, krevett või millimallikas. Seda pole üldse kuulnud, et keegi tahaks olla millimallikas, aga veel vähem seda, et keegi ihkaks olla vetikas. Inimene tahab olla ikka midagi enamat, ta ei taha elada vee all, talle meeldib tulla randa ja oma jalad vette pista, see on justkui alateadlik tervitus oma vähemarenenud suguvendadele. Aga siis on pärast hea end ära kuivatada ja koju minna.

Talvel on rannas külm ja liikumist on seal vähe. Sinna satub vaid kas mõni tervisesportlane või siis inimene, kes tahab raskel hetkel olla üksi. Siis on tõesti rannas ka talvel või sügisel hea, jäised veepiisad piitsutavad nägu, meri mühab, lained laksuvad nii, et võib isegi karjuda enda seest välja kõik, mis sinna kogunenud on. Ja hea on, keegi ei näe sind, keegi ei kuule, sa oled seal üksi.

Suvel on aga hoopis teine meeleolu ja ka rand on rahvast täis, siis lähevad sinna kõik inimesed, kel on puhkus või lõunapaus. Mis siis suvel rannas tehakse? Kui on liivane rand, siis saab teha liivakooke, võib teha ka liivalosse, eriti julged matavad end liiva alla nii, et ainult pea jääb välja. Ju selle taga on vaistlik soov ära kaduda, argireaalsusest eemalduda, seda rand tõesti võimaldab – võib mööda rannariba kõndida kaugele kaugele, kus on silmapiiri, ja siis, kui on soov, tagasi tulla. Peamiselt tulevad randa aga aktiivsed ja sportlikud inimesed, kes mängivad rannavollet või siis ujuvad või kõnnivad vees. Pärnus, mis on meie rannakuningriik, on mul üks sõber, kes kõnnib vees, et anda oma kehale rohkem koormust.      

Rannas on ka sotsiaalselt aktiivsed inimesed, nad ei pelga üksteise lähedust, arendatakse ka vestlust, minnakse koos ujuma, saab alguse sõprus või ka armusuhted. Introvertsetele inimestele suvine rand muidugi ei ole, introverdid võtavad endale puhkuse talvel ja lähevad siis randa.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: