Suvemütoloogia. Raamatud ({{commentsTotal}})

Sel suvel räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme hommikuti Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast. Lugeda saab neid kultuuriportaalist.

Suvi ja raamatud on mingis mõttes valulik teema. Seda kusjuures kõigile osapooltele, keda pole mitte kaks, nagu võiks naiivselt arvata, vaid kolm. Vahel ka neli.

Alustame algusest.

Paljud meist hakkavad juba talvel unistama sellest, et saabub suvi, vaikus, rahu ja võrkkiik, ning siis saab kõik talve jooksul just selleks kõrvale pandud raamatud läbi lugeda. Nagu teame, sageli seda ei juhtu. Sellisel juhul on kaotajaks raamatud.

Teine võimalus, et see ometi juhtub. Et raamatud on nii põnevad ja kaasahaaravad või oleme ise mingil põhjusel ootamatult usinad ja tublid, et kõik muu ununebki ning päevad ja nädalad mööduvad lugemise tähe all. Kes siis kaotab? Väga õige – kaotab suvi.

Kolmas variant on see, et ei juhtu otseselt kumbagi varianti. Mis võib isegi olla kõige hullem – raamatuvirn vedeleb laual, aegajalt saab sealt midagi sirvitud või loetud, kuid samas tõmbab ka välja ja loodusesse või vaja suvilas peenart rohida ning seetõttu kripeldab süda lugemise ajal, sest tööd ju ootavad. Ja peenart rohides on vastik tunne – raamat ootab. Siin kaotavad muidugi nii raamatud kui suvi, eelkõige aga lugeja ehk inimene.

Kuid mõelge nüüd veel neljandale variandile – vaesele õnnetule kirjanikule, kellel näiteks on tähtaeg kukil või lihtsalt sisemine sundus südames, väljas on aga imeilus suvepäev. Ükskõik mida ta teeb – kas tõmbab kardinad ette ja taob hullunult klahve või võtab vaba päeva ja läheb randa, ikka on midagi valesti.

Noh, muidugi võib-olla hea ka – kui raamat valmis ei saa, siis ei tekita see jällegi hingepiinu neis, kes muidu tunneksid kohustust seda järgmisel suvel lugeda, kuigi väljas tahab muru niitmist, peenar rohimist ning kurgid-tomatid kastmist.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: