Suvemütoloogia. Suvel tööl ({{commentsTotal}})

Foto: freepik.com

Sel suvel räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme hommikuti Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast. Lugeda saab neid kultuuriportaalist.

Kuigi kujutame talv läbi endale ette, et suvi on puhkuse ja puhkamise sünonüüm, on see ju vale. Valetame nõnda iseendale, valetame teistele.

Esiteks on palju ameteid, kus suvi ongi põhiline töörügamise aeg. Kuid kõigi turiste kantseldavate või põldu harivate suvetööliste kõrval on ka kõik teised. Kõik need kümned ja kümned tuhanded õnnetud kuradid, kes veedavad valdava osa oma suvest kontoris ja arvutite ees. Hea näide: praegu eetris olev isik.

Jah, võime küll kujutleda suve mingiks igikestvaks paradiisiks, kuid moodsa elu reaalsus on siiski selline, et puhata saame sellest vaid loetud arvu nädalaid. Ülejäänud aja vahime igatsevalt aknast välja, saame parimal juhul õhtul korraks randa ja tagasi sõita, halvimal juhul peame aga siis lapsi kantseldama ja suvi... Noh, ja siis ongi suvega nii, et parem on sellele mitte mõelda.

Või kas ikka on? Ei taha tegelikult nii kibestunult lõpetada. Tegelikult on hoopis nii, et selle kolme-nelja puhkusenädala sisse tuleb mahutada maksimum. Ei, see maksimum ei tähenda seda, et tuleb tingimata minna kärestikusele jõele kanuutama, paariks päevaks surfi- ja siis paariks päevaks eneseleidmis- või tantralaagrisse, et seejärel kohustuslikus korras mööda laudteid rabas matkata ja siis minna rattaretkele ja ronida Suure Munamäe torni või Õllesummerile või Weekend festivalile ja olla puhkuse lõpus läbi nagu Läti raha. Ei-ei! Selle asemel tuleb maksimumi võtta nii, et teha lihtsalt seda, mida ise tahad. Võtta aega endale. Vedeleda võrkkiigel või rannas, käi natuke ujumas, lugeda õhtul mõnusat raamatut, puhata välja, süüa okroškat ja juua kalja ning uskuge – siis tunduvad need loetud puhkusepäevad pikad, mõnusad ja kosutavad. Pärast seda võib juba vabalt minna kontorisse, kuulata klappidest Hannaliisa Uusmaa "Linnasuve laulu" ja tõdeda, et elu on tegelikult ilus.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: