Mare Mikof näitab 34aastast Jannsenit ({{commentsTotal}})

{{1533302220000 | amCalendar}}
"34aastase J.V.J. kujutis" Autor/allikas: Mare Mikof

Alates 6. augustist võib Tallinnas Draakoni galeriis näha Mare Mikofi isiknäitust "34-aastase J.V.J. kujutis". Näituse avatakse kolmapäeval, 8. augustil kell 17.

Näituse Draakoni galeriis moodustab ruumis asuv Johann Voldemar Jannseni skulptuur, mis on reedel, 3. augustil Tartus Ülejõe pargis Kaarsilla lähistel avatava Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni monumendi ja mälestusväljaku (mille üks autoreid on Mare Mikof) osaline edasiarendus. Näitust võib vaadelda kui linnakeskkonnas asuva monumendi satelliiti kunstigaleriis ja vastupidi.

Mare Mikofi sõnul muutis ta oma näituse esialgu pakutud teemat. "Põhjuseks oli vahepeal Tartusse püstitatud monumendiga tekkinud uued, mulle tähtsad mõtted ja probleemid, mis selles linnaformaadis jäid kahjuks realiseerimata. Kuid skulptuuri seisukohalt on need siiski üliolulised. Aga siin pole ka midagi erilist kurtmiseks, pigem isegi üsna tavaline lugu," kommenteeris skulptor.

Mare Mikof: "Näitus figuuriga on Johann Voldemar Jannseni monumendi edasiarendus, aga hoopis vabama lähenemisega. Kinni on peetud küll faktist, et 1853. aastal oli J.V.Jannsen kolmekümne nelja aastane (ja Koidula kümne aastane). See oli ka meie Tartu kaksikmonumendi lähtemotiiv, üks ideedest," rääkis Mikof.

"Näituse puhul on lihtsam otsida vormilahendusi, ka neid mis mõnele võibolla tunduvad ebanormaalsed ja pole mõnikord avaliku skulptuuri puhul ka tõesti mõeldavad, kuid terviku jaoks vajalikud. Mõnus on, kui saab teha midagi teisi arvestamata, või nagu vanasti öeldi, on suurem loominguline vabadus.

Kogu vormistruktuur ise on ju ainult väline, teisejärguline küsimus, kuid selle kaudu väljendub ka meie suhtumine ülesandesse. Vorm võib olla näiteks lihtsameelne, mida me kõik muidugi püüame vältida, sest tahestahtmata on see ikkagi ka sisu peegeldus.

Me tahame meeldida eelkõige "omadele", kelle arvamus on meile väga tähtis. Ja ootame ausat hinnangut just neilt, kellega arvestame. Mitte üldist arvamust. Seega  oleneb palju sellest, kes kriitikat teeb, milline on "kunstinõukogu" koosseis! 

See tekst on õigustus. Ma polekski nii kirjutanud, kui minu töö poleks J.V.J. nr. 2.

Lisasin figuurile silmatorkava aluse, et uus-brutaalsuse abil siduda ajaloolist kaasajaga."

Näitus Draakoni galeriis jääb avatuks 1. septembrini.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: