Suvemütoloogia. Plätud ({{commentsTotal}})

Foto: Levine-Roberts/Sipa USA

Sel suvel räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme hommikuti Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast. Lugeda saab neid kultuuriportaalist.

Mõni ütleb plätad, mõni ütleb plätud, aga sõna päritolu on meile kõigile teada, see tuleb sellest, kui plätadega kõndida, siis teevad plätad sellist heli nagu plät-plätt, juba kaugele on kuulda, kui keegi plätadega tuleb. Jah, vaikselt vargile plätadega juba ei lähe!

Plätade üks esiisa on Eno Raua lasteraamatu "Naksitrallid" tegelane Kingpool, kes poolitas oma kingad, et saaks varbaid liigutada. Ja varbad on tõesti mõnus liigutada, neid tahaks isegi talvel liigutada, aga siis on varbad sokkide sees, mõnikord veel isegi villaste sokkide sees ja siis tuhvlite, kingade või saabaste sees ja varbad ei liigu üldse. Ja siis ongi hea kõik suvel tasa teha ja plätudega kõndida.

Kui plätad on jalas, siis on ka üleüldine füüsiline ja vaimne olek kergem ning lahedam. Paljud inimesed, kes on ehk liiga kinnised ja neil on suhtlusraskused, keeruline on enda mõtteid ja tundeid väljendada, võiks proovida seda teha plätadega. Rasked tööalased koosolekud ja läbirääkimised saaksid palju paremad tulemused, kui neid vestlusi peetakse jalas plätad. Muidu on inimene nii pinges ja teine inimene, kes on kah pinges, vaatab mis sel teisel viga on, miks ta nii piges on, kas ta on minu pärast piges, kas mu jutt ei meeldi talle, kas ma ärritan teda? Aga põhjus on vaid selles, et tal pole jalas plätasid ja siis kisubki kõik viltu.

Vanadest plätadest on kahju, enamasti visatakse need ära, vähesed plätad leiavad tee taaskasutusse. Mõnikord on plätad nii sissekäidud, et meenutavad juba väiksemaid kausse, neid saakski ehk kasutada koerte või kasside söögi- või joogitopsidena.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: