Arvustus. Lumehelbekesest muna seiklused ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Munad.
Munad. Autor/allikas: Scanpix/Postimees

Vana raamat uuesti

Eno Raud

"Ninatark muna"

Edgar Valteri pildid

Tammerraamat

62 lk.

Homme viin passi tagasi ja palun end Eesti Vabariigi kodakondsete seast välja heita.

Ma ei ole eestlase nime väärt.

Leidke mind edaspidi kirikutrepilt, kotiriie seljas, tuhk peas, kaelas silt: INIMESED, PÕLAKE!

Sest ma ei olnud seda raamatut lugenud.

Tegu on faksiimile väljaandega 1980 ilmunud teosest – ja mina ei olnud seda lugenud.

Eno Raua raamatut.

Pagan, ma olen ometi lugenud üht tema täiesti tundmatut raamatut, mida ma ei nimeta, sest isegi suurmeistritel on kuskil üks väike plekk, mida viisakad jumaldajad ei meenuta.

"Ninatark muna" mööda lastud, sina hoia ja keela.

Sureks õige häbist maha, ruumi rohkem, haisu vähem ja maailma keskmine IQ tõuseb kohe hea mitu palli. Lolle pole tulevikku vaja.

Hea muidugi, et nüüd on see puudujääk tasa tehtud.

Mis öelda – kes oleks nii ülbe, et hakkaks eesti lastekirjanduse hiiglast ümber jutustama. Mina küll mitte, mina olen ülepea praegu põlastusväärne tuhnus. Siin on jah, kana. Kes teeb muna. Muna aga on sihuke ninatark ja ülbik, ei austa ülepea oma loojat, vahiks oma naba, kui tal see oleks, haugub vastu ja tormab maailma ennast leidma.

Kus kohtutakse karmide tegelastega, nagu konn, hiir ja siil, kes mitte kohe ei taha muna ainukordsusest aru saada. Harakas kah ilmub veel kohale. Seiklused käivad maal, vees ja õhus, ainuke, mis harjunud laadi põnekast eristab, on napp maht ja siseheitluste puudumine.

Kui alla neelatud, 38, tõenäoliselt 39 või isegi 40 aastat pärast kirjutamist, teadagi, kui unine see nõukaaegne kirjastamine oli, tahaks targutada. Ajaks, muidugi ainult mõttes, selja hästi sirgeks, et madal kasv kõrgem tunduks, köhiks tähtsalt hääle puhtaks, torkaks sõrmed vesti vahele ja pöörduks kujuteldava auditooriumi poole, kui viimanegi student on hiirvaikseks jäänud:

"Mida on Eno Raud tahtnud selle jutustusega öelda?"

Tea, kas tänapäeval ka nii ogaraid küsimusi esitatakse, aga ju vist.

Teadmata mõhkugi, ainult oletades, võis meister seda juttu alustada mõttega, et kumb siis ikka oli enne ja tähtsam, muna või kana. Küsimus, mis siiani vastamata. Ning ju jutt kirjutas ennast edasi ise. Suure lusti ja ühe jutiga kirja pandud näib see olevat.

Kui end kujuteldavast kantslist maha mõelda, siis hakkab tänases ilmas "Ninatark muna" paistma ettenägeliku mõistujutuna. Kus ninatarga muna võib tõlgendada lumehelbekeseks, kes on veendunud oma ainulaadsuses ja õiguses kõrgele kohale maailmas. Kana on sellisel juhul traditsioonilised pereväärtused, mis muna kohe ülbelt kõrvale heidab.

Konna ja hiirt võib käsitada tegelikkuse esindajatena, kes on muna esinemisest esialgu vähe heidutatud, siis aga arutavad, mismoodi ta'st ikkagi tolku võiks olla. Märksõna – kogelmogel. Vahele segab siil, kelles võiks näha udupäise maavillase intellektualismi esindajat, näeb munas oma vaimset järglast ja keelab rakenduslikud mängud.

Harakas on loomulikult helbekeste rumalust ära kasutav rahvusvaheline röövsotsialism, kes munasuguseid oma inimvaenulike eesmärkide saavutamisel jõhkralt ära kasutab.

On veel vesirott ja haug, aga jäägu teile ka tõlgendamisrõõmu, keda nemad võiksid sümboliseerida ja mida tähendab lõpplahendus. Kui ei viitsi, on see lihtsalt Eno Raud. Ja Edgar Valteri pildid. Mis on ju väga palju. Mille läbilugemisest tunned õiget eestlast enam kui hümni peaspüsimisest.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: