Galerii. "Surmatantsu" väljapanekul Niguliste kirikus on Eestis esimest korda kasutusel monoliitne muuseumiklaas ({{commentsTotal}})

Tallinnas Niguliste kirikus avati haruldase ja hinnalise maali "Surmatants" püsiväljapanek, mille eksponeerimisel on Eestis esimest korda erilahendusena kasutatud suuremõõtmelist muuseumiklaasi.

Kuulsale Lübecki meistrile Bernt Notkele omistatud Tallinna "Surmatants" pärineb 15. sajandi lõpust ning on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatantsumaal kogu maailmas. Ühtlasi on see kõige tuntum ning hinnalisem keskaegne kunstiteos Eestis. Maalist on alles vaid seitsme ja poole meetri pikkune algustükk, mis kujutab kolmeteist figuuri. Arvatakse, et maali esialgne pikkus oli 30 meetrit ning sellel võis olla 50 figuuri. Teos ise on kiriku kuraatori sõnul väga hästi säilinud.

""Surmatantsu" senine püsiväljapanek oli aastast 1984 ja sellele lisandus küll 15 aastat tagasi korralik muuseumiklaas, aga tänapaeva nõuetele ei vastanud enam see klaas ega ka see ekspositsioon. Ma võin täiesti julgelt öelda, et tavavaataja jaoks ei ole uue klaasiga vahet, kas klaas on ees või ei ole. Tegemist on tõesti tipptasemel muuseumiklaasiga ja tehniliselt on see ka olnud väga huvitav ja keerukas protsess, sest teost kaitseb ühes tükis muuseumiklaas. Seda lahendust kasutatakse Eestis esimest korda. Klaas ise on 8-meetrine ning kaalub veidi alla 700 kilo," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Niguliste kiriku kuraator Merike Kurisoo.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: