Arhitektuurimuuseumi näitus jutustab vineermööbli ajaloost

Arhitektuurimuuseumis avatud näitus jutustab maailmakuulsa Inglise disainibrändi Isokoni ajaloost ja seostest legendaarse Eesti mööblitootja Lutheri vabrikuga.

1890. aastatel leiutas Lutheri perekond veekindla vineeriliimi. Tänu sellele sai vineeri kasutada ka välitingimustes ning Lutheri kvaliteetne ja niiskuskindel mööbel sai üle maailma nõutuks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paljudele on tuttav disainiklassikasse kuuluv Isokoni lamamistool long chair. Vähem teatakse, et seda tooli toodeti Tallinnas Lutheri vabrikus.

Näitus toob fookusesse Lutheri vabriku teedrajava rolli 20. sajandi modernistliku disaini maailmas ning tutvustab silmapaistvat Isokoni elamut, nende mööblit ning kuulsaid disainereid. Näituse tõi Eestisse Isokoni galerii.

"Nende kuulsa long chair'i, mille Breuer kujundas, esimesed tootmisvariandid pandi ühe basseini äärde, kus nad lagunesid ära, sest oli niiske ja isegi sel juhul tuli Lutheri vabrik appi ja varustas neid veekindla liimiga. Seosed Venesta, Isokoni ja Luterma vahel olid nii tihedad, et kui selle tooli tootmisega tegemist oli, siis ikkagi osaliselt toodeti Tallinnas. Inglismaal olid võimalused olemas, aga siin leiti, et on lihtsam neid siin toota," selgitas Lutheri pärandi uurija Jüri Kermik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: