Esna külas tegutseb raamatukogu surnukuuris

Esna küla Järvamaal võinuks oma raamatukogust unistama jäädagi, sest püsielanikke on nii väheks jäänud, et vallaraamatukogu pidamine ei tule kõne allagi. Kõigest hoolimata avati Esnas raamatukogu, kus pole ühtegi palgalist töötajat. Raamatukogu tegutseb endise Esna haigla surnukuuris.

Peaaegu 100 aastat tagasi omaaegse Türi-Tamsalu raudtee äärde kerkinud uhkete hoonetega Esna alevikust on saanud küla, kuhu on registreeritud 50, ent talvel elab siin vaid 17-18 inimest, suve-esnalasi on sadakond. Kuigi aleviku jõukusest pole palju järel, on rahvas ettevõtlik ja nii otsustati ise oma tarbeks raamatukogu avada, mis on nüüd ka Esna Seltsi kooskäimise koht, vahendas "Aktuaalne kaamera".

MTÜ Esna Selts juhatuse liige Ursula Ilo ütles, et kindlat lahtioleku aega ei ole ja ilmselt pole selleks ka tarvidust.

" Me avasime ta ära nüüd septembris. Paraku on nii, et nagu paljudes Eesti maakohtades, et vastu talve see elu jääb natuke rohkem soiku ja vastu kevadet ja suve tuleb rohkem inimesi ka linnast maale. Nüüd vastu talve on esilagu küll nii, et meil on ukse peal silt ja on telefoninumbrid inimestega, kes on pidevalt Esnas olemas või vähemalt keegi neist on olemas, kellega saab siis ühendust võtta ja tulla vaatama, kui soovitakse laenutada," rääkis Ilo.

Esna küla elanik Erna Sakkool kiitis raamatukogu avamist. "No see on üks väga hea asi. Sest siin tulevad pimedad õhtud ja oleks vaja lugeda aga endal ju nii palju raamatuid ei ole. Aga siin on valik päris suur," lausus Sakkool.

Kõik raamatud pärinevad lahkete annetajate kodudest.

Teine esnalane Tiina Treimann teadis rääkida, et Eesti ajal oli raamatukogu hoone puhul tegemist laohoonega, Nõukogude ajal aga oli see surnukuur.

"Kuna haigla oli meil üle tee, praegu enam ei ole, siis siin oli jah surnukuur," sõnas Treimann.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: