Londoni Kuningliku Ooperi laval on korraga kolm Eesti lauljat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ain Anger
Ain Anger Autor/allikas: BBC Proms

Londoni Kuninglik Ooper toob peadirigent Antonio Pappano juhatusel uue hooaja alustuseks vaatajate ette taas Richard Wagneri kogu neljast ooperist koosneva tsükli "Nibelungide sõrmus". Selle teises ooperis "Valküür" on laval ka kolm Eesti lauljat: Ain Anger, Kai Rüütel ning Monika-Evelin Liiv.

Kogu tsükli lavastused teatri pealaval Covent Gardenis on teinud briti lavastaja Keith Warner (kuninglikus ooperimajas 2002. aastast) ja neid dirigeerib Antonio Pappano. Tsükli etenduste esimesel ringil mängitakse esimest ooperit "Reini kuld" kogu hooaja avaetendusena 24. septembril, tsükli teist ooperit "Valküür" 26. septembril, kolmas ooper "Siegfried" on laval 29. septembril ning "Jumalate hämarik" 1. oktoobril. Samaviisi etendatakse kogu tsüklit veel kolmel ringil, niisiis kokku neljal korral. Neljas ooper on viimast korda laval 2. novembril, osatäitjaid ei vahetata.

Üllatav ja harukordne suursündmus on meie jaoks, et "Valküüri" lavastuses teeb seekord solistina kaasa koguni kolm Eesti lauljat, seda ka tsükli järgmisel kolmel ringil. Ain Anger laulab Hundingi osas, Kai Rüütel on Waltraute partiis ning Monika-Evelin Liiv Grimgerde osas. 26. septembrile, mil etendus algab kell 16.30, järgnevad Wagneri õhtud "Valküüriga" veel 4. oktoobril, 18. ja 28. oktoobril. Kahte viimast neist filmitakse. "Valküüri" kõik neli õhtut on välja müüdud, nagu ka tsükli teised Wagneri etendused.

Peadirigent Antonio Pappano, Itaalia päritolu ameeriklane, sai teatri muusikadirektoriks samaviisi 2002. aastal. Ta juhatab Londoni esinduslaval sügishooaega alustades niisiis kokku 16 Wagneri-õhtut. Neist iga etendus on teatavasti erakordse pikkusega (just seetõttu algab etendus varem) ning ilma vaheajata. Eesti lauljad on Pappanol orbiidil, eriti neist noorim Kai Rüütel.

Vahepeal, 28. kuni 30. septembrini käib Ain Anger laulmas ka Läti Rahvusooperis Riias, osaledes kolmel avaetendusel Dalandi osas Wagneri "Lendava Hollandlase" uuslavastuses. Londoni Covent Gardenis laulis Anger viimati 2016. aasta kevadel, see oli Mussorgski "Boris Godunovi" uuslavastuses Pimeni osas, samuti Pappano juhatusel. Kai Rüütel ja Monika-Evelin Liiv on Londoni Kuninglikus Ooperis laulnud sagedamini juba tänu sellele, et nad õppisid teatri juures tegutsevas Jette Parkeri noorte lauljate ooperistuudios, kus enese täiendamise võimalus sünnib samuti läbi väga tiheda konkurentsi.

Meie lauljad esinesid tänavugi suvistel ooperifestivalidel: Monika-Evelin Liiv laulis Verdi "Rigolettos" Prantsusmaal taas Opéra de Baugé festivalil, Ain Anger Baieri Riigiooperis kuulsal Müncheni ooperifestivalil kolmes erinevas Wagneri-lavastuses, Koit Soasepp Savonlinna festivalil Tšaikovski "Padaemandas".

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: