RAM tegi koos Jaapani rahvusringhäälingu sümfooniaorkestriga ajalugu

Foto: facebook.com/EestiRahvusmeeskoor/

Eesti rahvusmeeskoor esineb esmakordselt Jaapanis. Lisaks a capella kontsertidele Jaapani linnades tegi RAM koos Jaapani rahvusringhäälingu sümfooniaorkestriga ajalugu, sest vaatamata jaapanlaste suurele Sibeliuse-vaimustusele, pole see Jaapani vanim orkester kunagi esitanud Sibeliuse Kullervo sümfooniat.

Eesti rahvusmeeskoor täitis oma asutaja, Gustav Ernesaksa kunagise unistuse laulda Jaapanis. Kõige tähtsam kontsert, Sibeliuse Finlandia esitus koos Soome solistide ja Jaapani rahvusringhäälingu NHK sümfooniaorkestriga, toimus HNK kontserdimajas ja seda dirigeeris Paavo Järvi.

"Eesti koor on kõige parem koor selleks muusikaks, sest see on kirjutatud vanas soome keeles," märkis Järvi. "Selline ürgsus ja täpne hääldamine ning karge hääle tekitamine – see kõik on selle teose sees, seda on vaja just niimoodi laulda, ja muidugi, kui on võimalus tuua RAM Jaapanisse, no kuidas sa seda võimalust siis ei kasuta."

NHK sümfooniaorkestrit hinnatakse maailma tippude hulka kuuluvaks ja koos sellise orkestriga esinemine oli RAM-i jaoks suur au. Kõrgest orkestri tasemest hoolimata on Kullervo sümfoonia ikkagi paras väljakutse, tunnistas Järvi, sest ühendada tuleb ugrimugri ja Jaapani kultuur. Kaks täissaalidele antud Sibeliuse-kontserti olid menukad ja neist esimese salvestas Jaapani rahvusringhääling. Ühtlasi tähistati nii Eesti 100. sünnipäeva.

"Minu jaoks oli tänane esitus väga kiire. Mul on väga palju CD-plaate, kus dirigeerib Paavo [Järvi], aga tänasel kontserdil ma kuulsin täiesti uut kõla
ja ma olen väga liigutatud, nagu ka minu naine," sõnas Jaapani-Eesti sõprusühingu esimees Tadahiko Yoshino.

Eesti Kontserdi eestvõttel jõuab meestelaul Jaapanis kahe nädala jooksul kümnete tuhandeteni, sest saalid on tuhande kuni kolme tuhande kohalised. RAM-i a capella kava on kompromiss koori väljapakutu ja vastuvõtva agentuuri nõudmiste vahel. Eesti heliloojatest lauldakse kõige rohkem Tormist, esindatud on ka kaasaegne Jaapani koorimuusika, aga saalid toob täis eelkõige maailmaklassika, näiteks Mendelssohn ja Schubert.

"Tahtsime väga Eesti muusikat tutvustada, aga seda saab teha teatud piirini. Korraldajal on ka omad soovid, publik tahab lugeda kontserdiplakatilt neid nimesid, mille kohta ta midagi teab, see teda kontserdile kutsub ja selle varjus üritame me publikule sisse sööta ka seda, mida nad veel ei tea," rääkis Eesti Rahvusmeekoori peadirigent Mikk Üleoja.

"Üks helilooja, keda Jaapanis tutvustatakse ja kelle loomingu publik eranditult soojalt vastu võtab, on Giovanni Bonato ja tema ruumiline muusika," lisas Üleoja.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: