Tuna: Faehlmanni tõend Rudolf Gustav Hollmannile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Monument Faehlmanni sünnimajale.
Monument Faehlmanni sünnimajale. Autor/allikas: SA Virumaa Muuseumid

Artikli resümee. Tervikuna ilmus Tunas 3/2018.

Friedrich Robert Faehlmanni (1798–1850) hinnatakse eesti kultuuriloos peamiselt kunstmuistendite looja ja Kalevipoja-eepose põhisündmustiku visandajana, Õpetatud Eesti Seltsi ühe algataja ja aktiivseima liikmena, kes andis oma panuse ka eesti keele uurimisse ja õpetamisse. Tähelepanuta ei ole aga jäänud tema kutsetöögi, tema eeskuju andev pühendumine oma patsientidele, mida kinnitavad üksmeelselt juba kaasaegsed, nii et temas on nähtud koguni Eesti varajast Albert Schweitzerit.

Ülistavate hinnangute andmise kõrval on selgitatud siiski ka Faehlmanni arstitöö mõningaid üksikküsimusi, kuid tervikuna seda uuritud ei ole, peamiseks põhjuseks allikate vähesus nagu tema eraelugi puhul. Siin avaldatud Faehlmanni tõendist Rudolf Gustav Hollmanni kurguhaiguse kohta 24. oktoobrist 1844, mis leidub Läti Riiklikus Ajalooarhiivis, õieti selle põhjusest ja tagajärgedest hargneb lahti lugu, mis lisaks sellele, et täpsustab Faehlmanni patsientide ringi ja suhteid ÕES-i liikmetega, heidab valgust 19. sajandi esimese poole argielule laiemaltki.

Kõne all on Rõuge pastori Carl Gottlieb Reinthali (1797–1872) sattumine kohtuliku uurimise alla ja tema vabastamine ametist ning võitlused seoses uue pastori, Rudolf Gustav Hollmanni (1798–1858) valimisega Rõuge pastorikohale. Arstina oli Faehlmann seotud mõlema osapoolega, Hollmanniga sidusid teda sõprussidemed gümnaasiumipäevilt, Reinthaliga võis ta samuti olla tutvunud nooruses, ülikooli ajal. Kõik kolm olid Õpetatud Eesti Seltsi asutajaliikmed ja agarad tegelased ning kuna Rõuge sündmustega oli seotud teisigi ÕESi liikmeid, võis tollases ühiskonnas skandaalne lugu anda kõneainet laiemaltki.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: