Globaalsed eestlased. Toomas Hendrik Ilves ({{contentCtrl.commentsTotal}})

President Toomas Hendrik Ilves.
President Toomas Hendrik Ilves. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

16. oktoobril kell 19.05 jõuab Vikerraadio kuulajateni Rainer Sternfeldi vestlussari "Globaalsed eestlased", kus seekord on külaliseks endine Eesti Vabariigi president ja praegu Stanfordi ülikoolis külalisteadurina töötav Toomas Hendrik Ilves.

Eesti Vabariigi neljas president Toomas Hendrik Ilves töötab alates 2017. aasta algusest külalisteadurina Stanfordi ülikoolis Californias, Freeman Spogli nimelises rahvusvaheliste uuringute instituudis (FSI), mis on osa ülikooli rahvusvahelise koostöö ja turbekeskusest (CISAC). Vestlus toimus 18.05.2017 Stanfordi ülikooli raamatukogus, kus publikuks olid kohalikud San Francisco piirkonnas elavad eestlased.

Veerand sajandiga on väiksest tundmatust Eestist saanud arvestatav ning tunnustatud rahvusvaheline partner. Üha enam inimesi teab Eestit meie tehnoloogilise arengu, avalike e-teenuste, ning digitaalse ühiskonna tõttu, mis teeb Eesti suuremaks kui me tegelikult oleme, ning loob uusi võimalusi. President Ilves on olnud selle protsessi üks vedureid, nii kodumaal ideid pakkudes ja rakendades, kui ülemaailmselt Eestit tutvustades.

"Minu ettekujutus Eestist koosnes põhiliselt vendade Grimmide muinasjutust ja Disneylandist – kõrged mäed ja kõik väga romantiline. Ma siis imestasin, kui tasane see maa on, kuigi ma olin lugenud ka Rummot: "Siin oled sündinud. Tasasel maal. Siin on su rahu ja tasakaal." Aga ma ei kujutanud ette, et ta on nii tasane, " meenutab Toomas Hendrik Ilves oma lapsepõlve.

Saates räägib Rainer Sternefeld Toomas Hendrik Ilvesega tema isiklikust loost veidi teise nurga alt kui tavapäraselt teada. Kuulajani jõuavad Ilvese meenutused noorukieast ja tööst raadiojaamas Vaba Euroopa, unistusest vabast Eesti Vabariigist; saame teada, mida ta õppis president Lennart Merilt; kuuleme millised saavad olema 21. sajandi võtmetähtsusega otsused, mida riigid peavad tegema, et infoühiskonnad saaksid turvaliselt edasi areneda ja palju muud huvitavat.

"Minu väide on, et tänapäeva maailm, milles me elame, on niivõrd tehnoloogiapõhine, et see juba muutub kogu ühiskonna probleemiks ja on väga kahjulik. Aastal 1959 sa vaatasid telekat – sa ei pidanud aru saama, kuidas see töötab – aga telekas ei vaadanud sind. Orwelli maailm ei eksisteerinud, " tõdeb Ilves.

Rainer Sternfeld on tehnoloogiaettevõtja, kes on täna peamiselt keskendunud asjade interneti andmeplatvormidele, energia- ja kliimariskide teemadele. Aastal 2012 lõi ta Eesti-USA georuumilise suurandmete ja asjade interneti idufirma Planet OS, mille 2017 omandas Ränioru küberturvalisuse ja -analüütika ettevõte Intertrust Technologies ning Sternfeldist sai firmas andmeplatvormide divisjoni juht ning asepresident strateegiliste projektide alal. Enne seda oli ta ABB Baltikumi arendusjuht ja üks üleriigilise elektriautode võrgu väljatöötajatest, ja ka üks Vabadussõja võidusamba autoritest. Täna elab Rainer Sternfeld Ameerikas, Silicon Valleys ehk Räniorus, nõustab investeerimisfondi Superangel ning on Atlandi Nõukogu Millennium Fellow. Samas aga pole ta kaotanud oma kodumaa armastust, vaid kuulub noortele tehnoloogiaõpet korraldava mittetulundusühingu Eesti 2.0 nõukokku ja on nüüd ka Vikerraadio kuulajateni jõudva veebisaate "Globaalsed eestlased" autor.

Rainer Sternfeldi "Globaalsed eestlased" kõlab Vikerraadios üle nädala teisipäeviti kell 19.05.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: