Fotomuuseumis avatakse näitus 60ndate fotogrupist STODOM ({{contentCtrl.commentsTotal}})

„STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat“.
„STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat“. Autor/allikas: Kalju Suur

18. oktoobril kell 18.00 avatakse Fotomuuseumis näitus "STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat".

STODOM sai alguse 1964. aastal, kui grupp ärksaid fotograafe end riiklikest fotoklubidest eraldas. Kalju Suur, Peeter Tooming, Andrei Dobrovolski, Tatjana (Dobrovolskaja) Putnik, Rein Maran ja Boris Mäemets, hiljem veel Peep Puks ning Tõnu Tormis lõid tollases Nõukogude Liidus esimese ning täiesti ainulaadse loomingulise koosluse.

Esmakordselt Eestis tõsteti fotokunst maali ja graafikaga samale positsioonile näitusel "Maal. Graafika. Foto." (1966). Esimene fotode näitusmüük Eestis toimus (12.12.1972). Järgnesid arvukad fotonäitused Eestis, Nõukogude liidus ja Läänemaailmas. STODOM ei tegelenud üksnes endi loomingu tutvustamisega, vaid vahendas näituseid ja autoreid ka mujalt maailmast. Korraldati teledebatte fotokunsti teemal. Avaldati arvukalt artikleid ajakirjanduses ning anti välja fotogrupp STODOMi nime all fotoraamat "Läbi linna (1967).
Vähe teatakse fakti, et just STODOM kujundas Kiek in de Kökist fototorni, rajades sinna oma fotosalongi: 1970–1990. aastate olulisima fotokeskuse.
STODOM suutis hoolimata raudsest eesriidest end nähtavaks muuta terves maailmas.

Näitus jääb avatuks kuni oktoobrini 2020.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: