Eesti metsosopran Kai Rüütel esineb soolokontserdiga Inglismaal Oxfordis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kai Rüütel
Kai Rüütel Autor/allikas: Krõõt Tarkmeel

Rohkem ooperiartistina tuntud Eesti metsosopran Kai Rüütel esineb täna õhtul soolokontserdiga Inglismaal ühes Oxfordi ülikooli saalidest, ja ta laulab oma kavas ka kolme eesti helilooja, Veljo Tormise, Ester Mägi ning Mart Saare soololaule.

Huvitav eesti muusika puhang leiab aset täna Inglismaal Oxfordi ülikooli kammersaalis Holywell Music Room'is. Pärastlõunal annab oma kontserdi seal kammermuusika ühendus Mr McFall's Chamber ning paar tundi hiljem samal laval sooloõhtu eesti metsosopran Kai Rüütel, kelle klaveripartneriks on nimekas inglise pianist Roger Vignoles.

Kai Rüütli soolokava kannab pealkirja "Tallinn to St. Petersburg" ning see kuulub 17. Oxford Lieder Festivali programmi (Grand Tour – A European Journey in Song), mis tänavu toimub 12.- 27. oktoobril. Kontsertlaulu maailmas kuulsaimad on täna ka Kai Rüütli kavas: Sergei Rahmaninov, Johannes Brahms, ja Nikolai Rimski-Korsakov, aga erakordselt rohkesti tutvustab lauljatar ka Eesti soololaulu. Ettekandel on Veljo Tormise 1958. aastast pärit neli soololaulu Minni Nurme sõnadel "Nukrad viivud" – "Kevadpäike, ära looju veel", "Sügislaul", "Ei ole roose õitsenud minule" ning " Armastus", selle kõrval Ester Mägi "Kolm laulu Betti Alveri luulele" (1981) – "Puust palitu", "Jälle ja jälle", "Linnud naersid". Mõlemad tsüklid salvestas Kai Rüütel hiljaaegu ka Eesti Raadio fondi. Tavatul hulgal, kokku kuus soololaulu, on Kai Rüütlil kavas täna Mart Saare loomingut: "Ennemuiste", " Kadunud ingel", "Kõrs kahiseb", "Mis see oli?", "Sügismõtted" ja "Üks ainus kord". Kontserdi salvestab programm BBC Radio 3.

Kai Rüütel, kes on Londoni Kuningliku Ooperi juures tegutseva Jette Parkeri noorte lauljate stuudio kasvandik, on kuningliku ooperiteatri suurel laval laulnud juba mitmeid kordi. Hetkel on meie jaoks selles teatris erakordne aeg, mil Wagneri "Valküüri" õhtutel on laulnud koguni kolm Eesti lauljat (seekord on etendused veel 18. ja 28. oktoobril), need on Ain Anger, Kai Rüütel ja Monika-Evelin Liiv, ja neid etendusi juhatab teatri peadirigent Antonio Pappano.

Kaks tundi enne Kai Rüütli soolokontserti mängib täna samas saalis kolme Läänemere äärse maa kammermuusikat populaarselt CD-lt "Solitude" instrumentalistide ühendus Mr McFall's Chamber. Kavas on enim Soome heliloojate muusikat, autoriteks Aulis Sallinen, Olli Mustonen, Toivo Kärki, Jean Sibelius, Unto Mononen; Lätist on kavas Pēteris Vasksi "A Little Summer Music", ning kaks pala kõlamas ka Eestist, Arvo Pärdi "Für Alina" ning Erkki-Sven Tüüri "Dedication" tšellole ja klaverile. Täna mängivad selles kavas viiuldaja Robert McFall, vioolal Brian Schiele (pärit Argentinast), tšellist Su-a Lee (pärit Lõuna-Koreast), kontrabassist Rick Standley ning pianistid Simon Smith ja Maria Martinova.

Huvitava kokkusattuvusena andis just eile õhtul soolokontserdi Estonia kontserdisaalis Mart Saare soololauludest tenor Juhan Tralla. Esmakordses koostöös noore pianisti Sten Heinojaga tuli ettekandele kokku 18 Mart Saare soololaulu. Eilse tippkontserdi salvestas Klassikaraadio ja annab selle eetrisse täna õhtul.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: