Näitusel "100 ehitist – sada aastat" iseloomustab iga läbitud aastat üks rajatis

Foto: Martin Siplane

Eesti 100 on inspireerinud juba sadu väljapanekuid. Reedel lisandus veel üks – "100 ehitist – sada aastat" Rotermanni soolalaos. Näitus jutustab Eesti loo läbi ehitiste nii, et iga läbitud aastat iseloomustab üks rajatis.

Kuraator Leele Välja sõnul on viimased sada aastat andnud lõviosa meie arhitektuurist. Hooned on valitud selle järgi, mis aastal nad valmisid ja iga üks kõneleb oma lugu.

"Kui 18 ja 19 on veel eelmise ajastu märgid, siis 20 on esimene Eesti enda maja. Minu jaoks on see ka kõige intrigeerivam objekt, seda on küllalt vähe käsitletud. Mul õnnestus saada fotod, mida pole varem avaldatud. Nii mõnedki aastad olid sellised, kus tegelikult ei olnud küsimus, mida valida, vaid kas üldse on midagi valida," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" näituse kuraator Leele Välja.

Nii kõnelevadki ehitised oma ajast nii mõndagi – seda näiteks poliitika, kultuuri või majanduselu kohta. Pilt joonistub ka sellest, mismoodi on ehitatud.

"Siin võib õppida seda, et hea arhitektuur ei aegu. Mõned on klassikad ka juba sündides. Valimikku pääses hea arhitektuur," lisas Välja.

Kuraatori sõnul on saja aasta jooksul Eestis ehitatud rohkem vajaduse, kuid vahel ka ilu pärast. Arhitektuurimuuseumis saab ajalugu läbi ehitiste uudistada teise detsembrini.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: