EMTA alustab SügisFesti Händeli ooperiga "Orlando"

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia SügisFesti avalavastus on Georg Friedrich Händeli ooper "Orlando", milles rikkalik ja ülevoolav barokkmuusika põimub hoogsa seebiooperliku looga. Orlando tõi lavale külalislavastaja Saksamaalt, Stephan Jöris. Rollides astuvad üles EMTA laulueriala üliõpilased.

"Orlando" lugu pärineb eeposest "Raevunud Roland", mille nimikangelast võib pidada Lääne-Euroopa Herakleseks. Lavastaja Stephan Jöris on toonud ooperi tegevuse kaasaegsesse suurlinna.

"Orlando on selline vägev, tegudemees, aga teisalt on minu jaoks temas ka selline habras pool, katkine pool, mis tuleb lapsepõlvest, ja ta üritab nende kogemuste põhjal laval hakkama saada, nendes olukordades, millesse ta satub," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" Orlando osatäitja Kadi Jürgens.

"See on see temaatika, mis vist kunagi ei kao, et millised on inimestevahelised suhted, kas me saame need korda. Siin on antud juhul armastuse ja armu teema, "märkis dirigent ja muusikajuht Endrik Üksvärav.

"Sisu on täielik seebiooper, alguses ei saanudki aru, kes keda armastab, kes kellega käib. See on väga keeruline," lisas Jürgens.

Händeli muusika oma stiiliderohkuse ning virtuoossete aariatega pakub Muusikaakadeemia laulutudengitele tõelise väljakutse.

"Kõige suurem väljakutse on hoida agressiivsust või sisemist aktiivsust, sest Orlando põgeneb olukordadest, ta on segaduses, ja et selle kõige juures hoida rahu, et saaks laulda, toetatult ja hästi, see on väga suur väljakutse, et liikuda palju ringi ja samal ajal laulda hästi," sõnas Jürgens.

Selles ooperis on kümneid eri stiile. Kuigi see on itaaliakeelne ooper, võiks see olla itaalia stiilis, aga seda ta kindlasti ei ole. Itaalia stiili on ka, aga ka prantsuse, saksamaa stiili. Ma arvan et see kõnetabki," märkis Üksvärav.

"Orlandot" mängitakse tänasest kuni pühapäevani teatri NO99 suures saalis.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: