Riho Pätsi Koolimuusika fond austab tänavusi laureaate ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riho Päts
Riho Päts Autor/allikas: TLÜ Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseum, commons.wikimedia.org

Eesti koolimuusika suurmeest, professor Riho Pätsi (1899 - 1977) meenutatakse 24. oktoobri pärastlõunal Riho Pätsi Koolimuusika fondi pidulikul üritusel, kus kuulutatakse välja ka fondi selle aasta laureaadid.

Fond on asutatud Tallinna Ülikooli juurde ning alustas tegevust 2002. aastal. Selle ülesandeks on eesti koolimuusika rajaja, helilooja ja muusikateadlase, publitsisti ja koorijuhi Riho Pätsi mälestuse jäädvustamine ning tema elutöö teadvustamine tänapäeval.

Riho Päts oli meie koolimuusika liikumise suur algataja ja mitmekülgne arendaja uuendusmeelse pedagoogina, koolimuusikale pühendunud heliloojana, muusikateadlasena ja oma aja ühe erudeerituma kirjamehena.

Muusikahariduse edendajate esiletoomist ja premeerimist korraldab Tallinna Ülikool koos Riho Pätsi koolimuusika fondiga. Fond tunnustab eriliselt silma paistnud muusikaõpetajat, instrumendiõpetajat, heliloojat ning muusikapedagoogika uurijat või koolimuusika edendajat. Pidulik üritus laureaatidele leiab aset täna Tallinnas Toompeal Eesti Teaduste Akadeemia saalis algusega kell 15.

2018. aasta laureaatideks on Tartu Jaan Poska gümnaasiumi muusikaõpetaja Kaie Mägimets, Tallinna Nõmme Muusikakooli puhkpilliõpetaja Aigar Kostabi, tuntud lastekoorijuht ning helilooja Kadri Hunt ja koolimuusika edendaja ning dirigent Hirvo Surva. Laureaadi tunnistusega kaasneb ehtekunstnik Jaan Pärna kujundatud hõbemärk ning stipendium.

Lisaks saame sel üritusel tavaliselt näha ka Riho Pätsi tütart, nimekat klaveripedagoogi, pianisti ja muusikakriitikut, auväärses eas Leelo Kõlarit, kes meie rõõmuks mõnigikord ka ise klaveri taha istub.

Riho Pätsi nime kandva iga-aastase stipendiumi saajad otsustab fondi juhatus, kelle koosseisus on meie muusika- ja -hariduselu oluliste institutsioonide esindajad. Fondi seniste laureaatide hulgas on rida meie tuntud muusikategelasi, heliloojaid, pedagooge, muusikapedagoogika uurijaid ja interpreete.

Hoolimata aegade möödumisest väärib Riho Pätsi elutöö teadvustamist ka käesoleva sajandi teisel aastakümnel ning edaspidigi. Koolimuusika fond on selle parim hindaja ning esiletooja. Riho Pätsi väga arvukatest muusikahariduslikest töödest, tema koostatud koolilaulikutest ja õppematerjalidest ning muusikaloomingust leiab tänanegi pedagoog ja muusikajuht huvipakkuvat ja üllatavat. Maestro pidas end vaid "pühapäevaheliloojaks" ning pühendas oma muusika valdavalt lastele ning noortele. Tagasi vaatamata oleme unustanud ning ei pruugi uskuda, et Riho Päts on mitmete rahva hulgas väga tuntud lugude autor.

Riho Pätsi lahkumise järel on peale tulnud rohkem kui kaks põlvkonda muusikuid, kes ei pruugi enam mäletada või ei teagi, et küpseimas loomingueas maestro 1950. aastal konservatooriumi juhtkonnast vallandati ja heliloojate liidu liikmeskonnast välja arvati. Ta vangistati ning saadeti sunnitööle Eestisse ja Siberisse, okupatsioonivõimud hävitasid kõik tema käsikirjad... Missugust vaimujõudu ja mõrudat visadust ta endas pidi leidma, et oma loomingut, nii muusikat kui kirjutatud tekste mälu järgi taastada. Seda üleelamist me ju täna Riho Pätsi muusikat kuulates ei tunne, kes me naudime selle kõige päikesepoolt, mis tema loodud helidest, koolilaulikutest ning kirjasõnast alati vastu helgib. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: